Papamobile w wersji lux. Papież dostał nowy samochód [ZDJĘCIA]

Nowy samochód papieża jest bezpieczny, dostosowany do potrzeb seniora i wyszedł z fabryki Benza. To akurat nic nowego, bo papieże od roku 1930 jeżdżą Mercedesami.

Maksymalna prędkość: 80 km/godz. Automatyczna skrzynia biegów. Lakier: biały diament. Ten pojazd jest prawdziwym unikatem i służy tylko jednemu pasażerowi: papieżowi. Nowy papamobil Mercedes Benz jest bezcenny i przypuszczalnie nigdy nie zmieni właściciela.

Z obopólną korzyścią

-Proszę o wyrozumiałość, że nie będziemy zdradzać żadnych dalszych szczegółów - zaznaczył szef działu sprzedaży Mercedesa Joachim Schmidt. Jeżeli chodzi o cenę, przedstawiciel koncernu całkowicie nabiera wody w usta. - Ten projekt cieszył obydwie strony - podkreśla. Dla koncernu Daimlera nie ma chyba lepszej reklamy, niż ta, że na masce widnieje gwiazda Mercedesa. Można przypuszczać, że papież Benedykt XVI pojazd przykrojony w stu procentach do jego potrzeb otrzymał po prostu w prezencie od fabryki w Untertuerkheim.

Główny projektant Mercedesa Thomas Zeeb pracował przez kilka miesięcy nad projektem trzeciego już papamobilu. Podobnie jak poprzednie pojazdy, także i najnowszy musiał spełniać dwa kryteria: papież musi być widoczny i bezpieczny. Stąd samochód jest wyposażony w grube, kuloodporne szyby, które w razie potrzeby można opuszczać, jeżeli Ojciec Święty chciałby na przykład po drodze pobłogosławić dziecko.

Komfort to więcej niż wygodne siedzenie

-Jest też mikrofon, przez który papież może być słyszalny na zewnątrz i odbiera dźwięki otoczenia. Szyby są bardzo szczelne i kabina papamobilu jest hermetycznie odizolowana akustycznie. Sam tron papieski jest ruchomy, a w zasięgu ręki jest urządzenie opuszczające szyby - wyjaśnia Thomas Zeeb.

Wiele elementów jest jednak nowych w porównaniu z poprzednimi papamobilami, i jest on optymalnie dostosowany do potrzeb wyjątkowego pasażera. Papieski tron pod szklaną kopułą można przesunąć w bok, co ułatwia wsiadanie.

-Pod pojęciem komfortu rozumiemy, że można wygodnie wsiadać i wysiadać i komfortowo siedzieć - zaznacza szef działu sprzedaży Joachim Schmidt. - Kabina jest bardziej przestronna, siedzenie przesuwane, tak że pod kopułą pasażer ma więcej miejsca niż w poprzedniej wersji - dodaje.

Cztery rodzaje iluminacji

Jakby nie było pojazd ten musi być wygodny dla 85-latka, który ma spore kłopoty z poruszaniem się. Aby ułatwić Ojcu Świętemu wsiadanie do samochodu, przy drzwiach zainstalowano automatycznie wysuwane schodki.

I cały pojazd jest w ogóle szykowniejszy niż jego kanciasty poprzednik. Nie zapomniano także o kilku małych, ekskluzywnych szczegółach: sufit kopuły jest iluminowany w czterech różnych odcieniach światła, a energia do zasilania oświetlenia i klimatyzacji pochodzi z ogniwa słonecznego na dachu pojazdu.

W sobotę nowy papamobil będzie miał "chrzest bojowy" w praktyce. Papieski szofer Pietro Cicchetti już wcześniej odbył jazdę próbną, którą skwitował oceną: "Contentissimo" czyli najwyższego zadowolenia. A to już coś oznacza, bo Cicchetti, który pełni tę funkcję od dziesięcioleci, nie daje się tak łatwo omamić gadżetami. - Chodzi przede wszystkim o to, by Ojciec Święty w czasie swych misjonarskich podróży na rzecz Kościoła miał wygodny transport. I ten pojazd jest dla tego celu bardzo przydatny - powiedział.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed

DOSTĘP PREMIUM