Obudził się wulkan na Kamczatce. Zdjęcia satelitarne NASA

Mierzący ponad 3 tys. metrów wysokości wulkan Płoskij Tołbaczik na Kamczatce wszedł w okres aktywności. Na opublikowanych przez NASA zdjęciach satelitarnych widać lawę w podczerwieni.

Obrazy pochodzą z satelity NASA Terra Aster. Pierwsze zdjęcie łączy obraz z 19 lipca z widokiem z 3 grudnia pokazującym wulkan w podczerwieni. Krwistoczerwony odcień wskazuje wysokie temperatury powierzchni lawy, odcienie zieleni oznaczają chłodniejsze otoczenie wulkanu.

Wulkan obudził się po 36 latach. Ogłoszono "pomarańczowy" stan pogotowia dla lotnictwa. Sejsmolodzy oceniają, że w wypadku erupcji pyły i gazy wulkaniczne mogą zostać wyrzucone na wysokość do 5 km nad poziomem morza i stanowić poważne zagrożenie dla samolotów. Niektórzy eksperci twierdzą, że wybuch może przypominać erupcję islandzkiego Eyjafjallajokull.

 

Fot. NASA

Wulkan Płoskij Tołbaczik znajduje się w południowo zachodnim rejonie tzw. Kluczewskiej Grupy Wulkanów, na wschodzie półwyspu Kamczatka, w odległości 343 km od Pietropawłowska Kamczackiego. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu znajduje się kilka wiosek.

DOSTĘP PREMIUM