Śmierć pielęgniarki. Australijscy dziennikarze złamali prawo?

Dziennikarze rozgłośni 2Day FM, której pracownicy podszyli się pod królową Elżbietę II i księcia Karola, mogli naruszyć prawo. W Australii nie wolno publikować potajemnych nagrań rozmów telefonicznych. Sprawę bada australijska policja oraz Scotland Yard. Stacja zapowiada zmianę zasad emisji materiałów.

Temat samobójczej śmierci pielęgniarki ze szpitala w Londynie, w którym w tym tygodniu przebywała księżna Kate, od piątku nie znika z brytyjskich i australijskich mediów. Sprawą zajmują się australijskie oraz brytyjskie służby. Londyński Scotland Yard nawiązał już kontakt z policją Nowej Południowej Walii.

- W ramach przygotowań do raportu w sprawie każdej nagłej śmierci trzeba zebrać pełne informacje o wydarzeniach, które mogły mieć wpływ na przyczynę. Nie ma więc w tej prośbie nic niezwykłego i postaramy się pomóc londyńskiej policji - powiedział zastępca komisarza policji w Sydney Nick Kaldas.

Dziś okazuje się, że rozgłośnia 2Day FM mogła złamać prawo decydując się na publikację nagrania rozmowy pielęgniarki z dziennikarzami. W Australii nie wolno upubliczniać takich nagrań. Co więcej za emisję materiału nie odpowiadają tylko autorzy prowokacji. Emisja została wcześniej zaakceptowane przez kierownictwo stacji.

Właściciele rozgłośni zapewniają, że natychmiast zrewidują zasady emisji materiałów. Zapowiadają także, że będą w pełni współpracować ze służbami przy wszystkich dochodzeniach.

Prezenterzy są wstrząśnięci efektem żartu

Zmarła w piątek 46-letnia Jacinta Saldanha odebrała telefon od dwojga prezenterów radia 2Day FM z Sydney, udających królową Elżbietę II i jej syna, księcia Karola. Radiostacja zawiesiła już wczoraj prezenterów, którzy przyznają, że są wstrząśnięci efektem swojego żartu. Dziś właściciel rozgłośni zwołał posiedzenie zarządu, aby rozważyć protest szpitala Edwarda VII. Londyński szpital pisze, że jest oburzony upokorzeniem pełnej poświęcenia pielęgniarki i zgodą kierownictwa rozgłośni na emisję nagrania przedstawionego mu wcześniej do aprobaty.

DOSTĘP PREMIUM