Wielka akcja policji przeciwko Deutsche Bankowi. Pracownicy podejrzani o pranie brudnych pieniędzy

Przeszukania i aresztowania w największym niemieckim banku - Deutsche Bank. Ponad 20 pracowników podejrzanych jest o pranie brudnych pieniędzy, przestępstwa podatkowe i utrudnianie śledztwa. Do biur banku w całych Niemczech weszło kilkuset funkcjonariuszy policji kryminalnej i skarbowej. Prokuratura wydała pięć nakazów aresztowania.

Rewizji w centrali dokonano w związku z toczącym się śledztwem ws. byłego pracownika Deutsche Banku, który handlował prawami do emisji CO2 i dokonał przy tym oszustw w zakresie podatku VAT. Przy okazji doszło jednak do wyłudzenia podatku. Sześć osób niezwiązanych z bankiem zostało już skazanych. Teraz podejrzenia padły na ponad 20 pracowników, którym zarzucono pranie brudnych pieniędzy i utrudnianie śledztwa.

To nie pierwsze rewizje w biurach Deutsche Banku w związku z tą sprawą. Policja przeszukiwała centralę banku już w 2010 roku. 500 funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego, organów śledczych władz skarbowych i Policji Federalnej przeszukało ponadto mieszkania i biura w Berlinie i Düsseldorfie - poinformowała Prokuratura Generalna we Frankfurcie nad Menem.

Niemiecki fiskus oszukany na setki milionów euro

Władze śledcze prowadzą dochodzenie w sprawie poważnych oszustw w zakresie podatku VAT, prania brudnych pieniędzy i utrudniania śledztwa przeciwko 25 pracownikom Deutsche Banku. Podejrzani, handlując prawami do emisji zanieczyszczeń, oszukali niemieckiego fiskusa na setki milionów euro - twierdzi prokuratura. Według portalu Spiegel-Online śledztwem objęci są także prezes Deutsche Banku Jürgen Fitschen oraz członek zarządu Stefan Krause.

Śledztwo w Niemczech i za granicą wszczęto już na początku 2010 roku. Frankfurcka Prokuratura Generalna podejrzewa obecnie, że "pracownicy banku nie udostępnili władzom śledczym materiału dowodowego i nie złożyli doniesień ws. podejrzenia o popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy". Prokuratura wydała dla pięciu osób nakazy aresztowania. Podobno współpracowali z międzynarodowym gangiem.

Deutsche Bank kooperuje z władzami śledczymi

Deutsche Bank potwierdził, że "w związku z trwającym od wiosny 2010 roku dochodzeniem w sprawie pojedynczych osób frankfurcka prokuratura przeprowadziła dziś również rewizje w pomieszczeniach biurowych Deutsche Banku we Frankfurcie nad Menem" - podał przedstawiciel DB. Dodał, że jego instytucja "dalej w pełni kooperuje z władzami śledczymi".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed

TOK FM PREMIUM