Angela Merkel bije rekordy popularności. 81 proc. Niemców ocenia ją pozytywnie

81 proc. Niemców pozytywnie ocenia działalność Angeli Merkel jako kanclerza Niemiec. To rekordowe poparcie jest dobrym prognostykiem dla przywódczyni chadecji, która będzie ubiegać się w przyszłym roku o trzecią kadencję. Popularność Merkel pomaga jej partii - chce na nią głosować ok. 40 proc. badanych.

Gdyby wybory w Niemczech odbyły się w najbliższą niedzielę, popularność Angeli Merkel zapewniłaby zwycięstwo konserwatystom z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Poparcie około 40 proc. to najlepszy wynik partii od ostatnich wyborów. CDU zawdzięcza go sympatii, jaką polityka pani kanclerz znajduje w niemieckim społeczeństwie.

Rekordowa popularność Merkel - 81 proc.

81 proc. pozytywnych ocen działalności w przeprowadzonym dla telewizji ZDF badaniu ośrodka Politbarometer to absolutny rekord. Pytani o ocenę pracy rządu Merkel Niemcy również ocenili ją pozytywnie - 62 proc. badanych aprobuje pracę koalicji chadecko-liberalnej.

To najwyższe oceny od 2009 r. Te wyniki współgrają z innym czynnikiem - niemal trzy czwarte Niemców (72 proc.) ocenia 2012 rok jako dobry. 27 proc. oczekuje, że następny będzie jeszcze lepszy.

Merkel chce kontynuować koalicję. Ale może nie mieć z kim

Opozycja wypada w rankingach gorzej. Na główną opozycyjną socjaldemokratyczną partię SPD chce głosować 30 proc. badanych. 36 proc. poparłoby na stanowisko kanclerza Niemiec lidera socjaldemokratów Peera Steinbruecka - wykazał sondaż przeprowadzony dla telewizji ZDF. Według tego samego sondażu 54 proc. Niemców w dalszym ciągu preferowałoby Merkel jako szefa rządu.

Angela Merkel już zapowiedziała, że po wyborach chciałaby kontynuować obecną koalicję z liberałami. Jednak FDP w sondażach wypada fatalnie - na poziomie 4 proc., co nie daje nawet miejsc w parlamencie.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie na próbie 1,280 osób między 11 a 13 grudnia, zaraz po konwencjach CDU i SPD w Hanowerze.

TOK FM PREMIUM