Uzbrojona Ameryka: "kultura broni" w USA

Wśród rozwiniętych państw tylko w Meksyku, w którym trwają wojny narkotykowych gangów, jest więcej morderstw z użyciem broni palnej niż w USA. To właśnie w Stanach częściej niż w innych krajach zdarzają się masakry i masowe strzelaniny w miejscach publicznych.

Strzelanina w szkole w Newtown sprowokowała pytania, jakie zawsze powracają po tego typu wydarzeniach. Na czym polega specyfika i wyjątkowość amerykańskiej kultury, że w to właśnie w USA dochodzi do takich tragedii.

Porównanie Stanów Zjednoczonych z innymi krajami przynosi zaskakujące rezultaty. Na każdym wykresie pokazującym "uzbrojenie" kraju USA plasują się na pierwszym miejscu.

30 najbardziej 'uzbrojonych' krajów na świecie30 najbardziej "uzbrojonych" krajów na świecie Fot. FP

Ameryka zajmuje pierwsze miejsce w grupie 30 najbardziej "uzbrojonych państw". W kraju zarejestrowano 270 mln sztuk cywilnej broni należącej do osób prywatnych. Widać ogromną różnicę między USA, a zajmującymi kolejne miejsca Indiami i Chinami.

Liczba zarejestrowanej broni na 100 mieszkańcówLiczba zarejestrowanej broni na 100 mieszkańców Fot. FP

Stany przodują też pod względem liczby sztuk broni na mieszkańca - na 10 Amerykanów przypada ich aż 9. W zajmującej drugie miejsce Szwajcarii wskaźnik ten jest o połowę niższy. W tym samym rankingu Polska znajduje się na 31. miejscu.

DOSTĘP PREMIUM