Chiny: zrównają z ziemią 700 gór, aby wybudować miasto

To będzie największy projekt "przesuwania gór" w dziejach Chin. Jedna z największych firm deweloperskich Państwa Środka zrówna z ziemią aż 700 gór, aby zbudować nowe miasto. Z akcjami protestacyjnymi ruszyli już ekolodzy - podaje brytyjski "Guardian".

Spłaszczenie 700 wysokich wzniesień w regionie Lanzhou będzie kosztować Chiny w sumie ponad 3,5 mld dolarów. Państwowy dziennik "China Daily" twierdzi jednak, że inwestycja pomoże podnieść przychód rejonu do 40 mld dolarów do 2030 r. Dla porównania: w 2015 r. ma on wynieść tylko 8 mld.

Wznoszące się wieżowce, dworce, stadiony...

Lanzhou New Area - jak odnotowuje "Guardian" - które ma zajmować 130 tys. hektarów, to tylko jedno z pięciu "centrów narodowego rozwoju", które chińskie władze państwowe wytypowały jako miejsca, które w ciągu najbliższych lat mają dokonać największych skoków cywilizacyjnych.

Projektowi przewodzi jeden z największych krajowych deweloperów China Pacific Construction Group, którym kieruje nazywany chińskim Donaldem Trumpem Yan Jiehe. Na oficjalnej stronie internetowej regionu umieszczono symulację pokazującą wznoszące się wieżowce, rafinerie, lotnisko, stadion czy budujące się linie kolejowe i parki - tak w planach wygląda miasto, które ma powstać na miejscu, w którym dziś jeszcze są góry.

Ekolodzy protestują przeciwko projektowi

Ten optymistyczny obraz nie przekonuje jednak ekologów, którzy na projekcie nie zostawiają suchej nitki. Lanzhou już teraz nazywany jest "najbardziej zanieczyszczonym" regionem na świecie. Budowa nowego miasta i sprowadzenie dziesiątek tysięcy nowych mieszkańców okolicy - według aktywistów - tylko pogorszą sytuację.

Nie zgadza się z tym jednak rzeczniczka CPCG Angie Wong. - Środowisko w tamtym miejscu rzeczywiście nie jest najlepsze. Góry są wyludnione, jest tam mało zbiorników wodnych - przyznała w rozmowie z "Guardianem". - Ale my chcemy tylko polepszyć tę sytuację. Zalesimy ten obszar i zapewnimy stały dostęp do wody - podkreślała Wong.

DOSTĘP PREMIUM