Czesi "po czesku" wspominają Havla. Podwijają nogawki [ZDJĘCIA]

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Vaclava Havla. Oficjalny Tydzień Wspomnień zaczął się wczoraj, ale Czesi wymyślili nieoficjalny sposób na uczczenie pamięci zmarłego prezydenta. Podwijają nogawki spodni.

Zdjęcia mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy chwalą się za krótkimi nogawkami, trafiają na Facebooku . Dlaczego tak się dzieje?

Havel w dniu inauguracji na urząd prezydenta, 29 grudnia 1989 r., wystąpił w spodniach za krótkich o ok. 5 cm. Havel tłumaczył się potem, że spodnie nie były za krótkie. Podciągnął je przy siadaniu i - jak tłumaczył - chwilę trwało, zanim nogawki opadły. Ale mleko się rozlało i spodnie zostały zapamiętane.

Czesi słyną z poczucia humoru i dystansu do siebie. Stąd inicjatywa na uczczenie pamięci zmarłego rok temu prezydenta i akcję z podwijaniem nogawek.

Oficjalny Tydzień Wspomnień o zmarłym rozpoczął się wczoraj mszą świętą, którą celebrował prymas Czech, kardynał Dominik Duka. W Pradze na placu Wilsona odsłonięto Chodnik Wolności z plakietą Vaclava Havla, ufundowaną przez jego amerykańskich przyjaciół. Od dziś wiele czeskich teatrów przypomni jego sztuki teatralne. Przyjaciele i młodzież zorganizowała też kilkanaście wystaw poświęconych jego działalności jako dysydenta i polityka.

TOK FM PREMIUM