Barack Obama po raz drugi Człowiekiem Roku tygodnika "Time"

Prezydent USA Barack Obama został Człowiekiem Roku 2012 "Time'a". Podobnie jak dwóch jego poprzedników - George W. Bush i Bill Clinton - Obama został uhonorowany w ten sposób po raz drugi przez tygodnik.

"Architekt nowej Ameryki" - tak o prezydencie USA pisze "Time". Tygodnik argumentuje swój wybór tym, że Stany Zjednoczone są w tej chwili w środku ogromnych zmian - tak kulturalnych, jak i demograficznych - prezydent Obama zaś - zdaniem gazety - jest ich symbolem i motorem napędzającym.

Zaraz za Obamą na "krótkiej liście" "Time'a" znalazła się m.in. Malala Yousafzai (działaczka na rzecz praw kobiet w Pakistanie, postrzelona w głowę za sprzeciwianie się talibom), Tim Cook (dyrektor generalny Apple), Mohamed Mursi (prezydent Egiptu) oraz Fabiola Gianotti (koordynatorka eksperymentu ATLAS, stojąca na czele zespołu m.in. poszukującego bozon Higgsa).

"Time" chwali Obamę

"Time" pochwalił kampanię Obamy oraz zauważył, że to pierwszy prezydent od czasów Franklina Delano Roosevelta, który wygrał dwukrotnie wybory z ponad 50-proc. poparciem, oraz pierwszym prezydentem od 1940 roku, który wygrał wybory pomimo stopy bezrobocia w kraju przekraczającej 7,5 proc.

Tytuł Człowieka Roku tygodnik "Time" przyznaje osobie, która w danym roku wywołała największą falę newsów albo była najbardziej wpływowa. Prezydenci USA systematycznie otrzymują wyróżnienie magazynu, zaraz obok "wielkich" tego świata, np. Billa Gatesa, założyciela Microsoftu. W przeszłości pismo wzbudzało kontrowersje przyznając prestiżowy tytuł takim ludziom jak Adolf Hitler czy Józef Stalin.

TOK FM PREMIUM