Chińscy żołnierze będą ćwiczyć za polską granicą. Z wojskami Łukaszenki

Białoruskie władze przygotowują grunt prawny i organizacyjny pod wspólne ćwiczenia wojskowe z armią Chin - informuje telewizja Biełsat, powołując się na portal AFN.by. To kolejny etap współpracy wojskowej reżimu w Mińsku z ChRL. Mińsk chce ją rozwijać.

Białoruskie władze szykują bazę prawną do przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych z udziałem chińskich żołnierzy na swoim terytorium. To oznacza, że żołnierze Państwa Środka będą ćwiczyć bardzo blisko polskich granic - wynika z cytowanych przez Biełsat informacji białoruskiego portalu AFN.by.

6 grudnia prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret nr 547. Zatwierdza on projekt porozumienia między Białorusią i Chińską Republiką Ludową. Współpraca ma być dwustronna - dokument ten określa zarówno status chińskich oddziałów wojskowych na terytorium Białorusi, jak i białoruskich wojsk przebywających okresowo na terytorium Chin - "w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń". Rozmowy i podpisania umowy ma dopilnować minister obrony Białorusi Jurij Żadobin.

Białoruś chce kupić broń od Pekinu?

Nie wiadomo na razie, jak Mińsk chce pogodzić prawnie planowaną współpracę z Pekinem i swoje członkostwo w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, do której należy większość krajów WNP. Białoruskie władze sprawy nie komentują.

Jak jednak informuje Biełsat , Białoruś podkreśliła swoje plany szerszej współpracy wojskowej z Chinami "podczas ostatniej defilady z okazji święta niepodległości", kiedy to ulicami białoruskiej stolicy "przejechały m.in. chińskie wozy bojowe, które w przyszłości mogą stać się częścią uzbrojenia białoruskiej armii".

DOSTĘP PREMIUM