Janukowycz ułaskawi Julię Tymoszenko? Prokurator: To niewykluczone

Zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Renat Kuzmin wysoko ocenia szanse wcześniejszego wyjścia na wolność Julii Tymoszenko - informuje serwis Korrespondent.net

- Są wystarczające podstawy prawne, by wypuścić Julię Tymoszenko na wolność. To m.in. amnestia, ustawa lub ułaskawienie przez prezydenta Ukrainy - powiedział Kuzmin.

- Takie akty, jak amnestia czy ułaskawienie, występują we wszystkich krajach, na Ukrainie także. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że ułaskawienie przestępcy to zwycięstwo humanizmu nad sprawiedliwością. Niemniej jednak takie akty dobrej woli mają miejsce w naszym kraju. Wszyscy prezydenci korzystali z tej możliwości - podkreślił Kuzmin.

Ze względu na zły stan zdrowia

Poza tym - jak wyjaśnił zastępca prokuratora - Tymoszenko może wyjść na wolność ze względu na stan zdrowia. Podkreślił jednak, że prawo określa choroby, które mogą być przyczyną wcześniejszego zwolnienia z więzienia. Dolegliwości Julii Tymoszenko nie znajdują się na tej liście.

Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia podczas podpisywania umów gazowych z Rosją. Była premier określiła wyrok mianem zemsty politycznej. Oskarżyła też pracowników służby więziennej o pobicie i stosowanie przymusu. Podejmowała też protesty głodowe. W maju 2012 roku z powodu złego stanu zdrowia została przeniesiona do szpitala w Charkowie.

Sprawą Julii Tymoszenko zajmuje się też Europejski Trybunał Praw Człowieka.

DOSTĘP PREMIUM