Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry

Prezydent USA nominował senatora Johna Kerry'ego na sekretarza stanu. Zastąpi on odchodzącą z urzędu Hillary Rodham Clinton. Były kandydat Demokratów na prezydenta już dziś zostanie nowym szefem amerykańskiej dyplomacji.

John Kerry obecnie przewodniczy komisji spraw zagranicznych w Senacie. Oprócz tego Kerry przygotował kilka misji dyplomatycznych. Pomógł między innymi w negocjacjach z prezydentem Afganistanu, zaangażował się też w mediacje w Syrii na początku konfliktu w tym kraju. W 2004 r. Kerry bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich. Przegrał z George'em W. Bushem. Jego nominację prezydent Obama ma ogłosić po południu czasu miejscowego. Przed tygodniem z wyścigu o nominację odpadła żelazna kandydatka na to stanowisko Susan Rice. Sama wycofała się z ubiegania się o funkcję szefowej amerykańskiej dyplomacji.

Hillary Clinton już wcześniej zapowiadała, że funkcję sekretarza stanu będzie pełniła tylko przez jedną kadencję prezydencką. Zdaniem komentatorów jest to spowodowane tym, że ma startować w kolejnych wyborach prezydenckich. Ona sama odpierała te spekulacje.

Szef Departamentu Stanu to w USA odpowiednik ministra spraw zagranicznych. John Kerry będzie głównym doradcą Baracka Obamy w sprawach międzynarodowych. Sekretarz stanu jest także odpowiedzialny za wdrażanie prezydenckiej polityki międzynarodowej.

DOSTĘP PREMIUM