Prezydent Włoch rozwiązał parlament

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano rozwiązał parlament i potwierdził datę wyborów na 24 lutego przyszłego roku. Jutro ustępujący premier Mario Monti będzie miał konferencję prasową.

Do kryzysu doszło po tym, jak 8 grudnia partia Silvio Berlusconiego "Lud Wolności" ogłosiła, że rząd Mario Montiego zakończył swoją działalność, i zapowiedziała, że nie udzieli mu już więcej swojego poparcia. Na zakończenie pospiesznych konsultacji z szefami klubów parlamentarnych i przewodniczącymi obu izb prezydent Napolitano potwierdził, że podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów.

Szef państwa przypomniał, że kadencja obecnego, 16. parlamentu republiki, miała zakończyć się w połowie lutego przyszłego roku, wybory będą więc przyspieszone zaledwie o dwa miesiące. Napolitano zdementował pogłoski, jakoby zamierzał dziś lub jutro skierować specjalne orędzie do narodu na temat obecnej sytuacji. Będzie ona natomiast tematem jutrzejszej konferencji prasowej Mario Montiego.

Przypuszcza się, że ustępujący premier nie tylko dokona bilansu trzynastu miesięcy prac swego rządu, ale nakreśli własną wizję przyszłości. Reakcje na to, co media nazywają "memorandum Montiego", zadecydują o tym, czy zechce on pozostać na scenie i zaangażować się w kampanię wyborczą - czego chciałoby tylko czterdzieści procent Włochów - czy też pożegna się z polityką.

TOK FM PREMIUM