Chiny uruchomiły najdłuższą linię szybkiej kolei na świecie [ZDJĘCIA]

Otwarta właśnie najdłuższa na świecie linia superszybkiej kolei w Chinach połączy stołeczny Pekin z leżącym na południu Kantonem. Ma 2298 km długości, a podróż nią zajmie mniej niż 10 godzin - wylicza BBC.

Linia superszybkiej kolei połączyła Pekin z Kantonem i jego gospodarczą potęgą. Najnowsze, imponujące dzieło chińskiej inżynierii liczy sobie 2298 km.

Chińskie władze chwalą się, że to jedna z najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji tego typu na świecie - pisze BBC .

W rocznicę urodzin Mao

Pierwszy pociąg odjechał ze stacji w Pekinie w kierunku Kantonu rankiem 26 grudnia, w rocznicę urodzin Mao Tse-tunga. Po drodze pociąg zatrzymuje się na 35 stacjach, m.in. w większych miastach, jak Wuhan czy Changsha.

Pociągi mają osiągać na tej trasie do 300 km/godz., skracając dotychczasową długość podróży kolejowej na tym dystansie o ponad połowę. Dotąd wyprawa z Pekinu do Kantonu pociągiem trwała 22 godziny - teraz będzie to poniżej 10.

Kontrowersje wokół budowy chińskiej szybkiej kolei

Chiny dynamicznie rozbudowują swoją sieć kolei dużych prędkości, która ma spiąć w całość rozległy kraj. Jednak projekt budzi kontrowersje - w ubiegłym roku w katastrofie kolejowej w prowincji Zhejiang zginęło 40 osób. Pojawiły się też doniesienia o korupcji w związku z budową całego systemu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM