Nowy Jork: Sprawdź, czy twój sąsiad ma broń. Gazeta publikuje mapę z nazwiskami

Gazeta ?The Journal News? opublikowała w internecie interaktywne mapy, na których zaznaczone zostały adresy i nazwiska części nowojorczyków, którzy mają zezwolenie na broń. Publikacja - mimo że pojawiła się w oparciu o wolność dostępu do informacji publicznej - wywołała oburzenie części czytelników. Zarzucają oni gazecie stygmatyzowanie osób, które legalnie weszły w posiadanie broni.

"The Journal News" opublikował mapy trzech hrabstw w Nowym Jorku. Jak zaznacza gazeta, na dwóch mapach znajdują się na nich dane osób, które niekoniecznie mają broń, ale posiadają na nią zezwolenie. Na jednej mapie są zaznaczone osoby, które miały pozwolenie na broń, ale w ciągu ostatnich pięciu lat go nie odnawiały. Dane nie obejmują właścicieli np. strzelb, na które nie trzeba mieć pozwolenia.

Wydawcy "The Journal News" ubolewają, że County Clerk's Office odmówił im informacji na temat liczby sztuk broni posiadanych przez dane osoby oraz jej rodzaju.

Po kliknięciu na konkretny punkt na mapie, można zobaczyć imię, nazwisko oraz adres osoby, która ma pozwolenie na broń. Nie spodobało się to dużej części czytelników, którzy twierdzą, że gazeta stygmatyzuje wielu porządnych obywateli, zamiast skupić się np. na szukaniu osób, które w posiadanie broni weszły nielegalnie.

Pod artykułem jest już prawie 2,5 tysiąca komentarzy. W niektórych czytelnicy życzą gazecie, aby upadła. Inni zapowiadają, że już więcej nie będą jej czytać.

Informacje o posiadaczach pozwolenia na broń wydają się szczególnie ważne w kontekście niedawnej tragedii w Newtown w stanie Connecticut. Tam właśnie z legalnie posiadanej przez matkę broni, 20-letni szaleniec zabił 26 osób, w tym 20 dzieci.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM