Żydowskie manuskrypty znaleziono w afgańskiej jaskini. Przeleżały tam 1000 lat [ZDJĘCIA]

Liczący tysiąc lat duży zbiór żydowskich manuskryptów odkryto w Afganistanie. Przeleżał dziesięć wieków w jaskini, którą zamieszkiwały lisy. To jedno z największych tego typu odkryć.

Odkrycia dokonali mieszkańcy afgańskiej prowincji Samangan, która znajduje się niedaleko granic z Iranem i Uzbekistanem. To na tym terytorium mogło przebywać jedno z żydowskich plemion zajmujące się handlem.

29 stron tekstów religijnych, a także kontraktów handlowych napisanych w językach hebrajskim, aramejskim, arabskim i perskim znajdowało się w jaskini. Według profesora języka i literatury arabskiej z Uniwersytetu Hebrajskiego Haggai Ben-Shammaiego tekstów może być jeszcze więcej.

"To najprawdopodobniej lamentacja po czyjejś śmierci"

W jaki sposób znalazły się one w jaskini? W judaizmie istnieje tradycja, zgodnie z którą ważne, zniszczone, nieużywane bądź wycofane z obiegu święte księgi umieszcza się w specjalnych miejscach zwanych genizami. Jeżeli w tekstach występuje imię Boga, żydzi nie wyrzucają ich, a z szacunku urządzają swoisty pogrzeb.

Ta afgańska geniza pochodzi z ok. 1000 r. n.e. i znajduje się na jedwabnym szlaku. "Zwój, którego replikę pokazała telewizja izraelska, był najprawdopodobniej lamentacją po śmierci ważnej osoby, której nie udało się zidentyfikować" - pisze portal archeologiabiblijna.wordpress.com. Znaleziono także nieznane dotąd opisy starożytnego królestwa Judei, fragmenty Księgi Izajasza oraz prace średniowiecznego mędrca rabina Saadii Gaona.

Do tej pory największą odnalezioną genizą była ta odnaleziona w Kairze w 1864 r. Znaleziono tam 280 tysięcy dokumentów gromadzonych od IX do XIX wieku, na których w dużej mierze opiera się współczesna wiedza o życiu i zwyczajach żydów.

DOSTĘP PREMIUM