Polscy komandosi zatrzymali jednego z najgroźniejszych terrorystów w Afganistanie [ZDJĘCIA]

Polscy i afgańscy żołnierze jednostek specjalnych schwytali Mullę Abdula Kabira, mężczyznę znajdującego się na samym szczycie listy najgroźniejszych terrorystów we wschodnim Afganistanie - informuje serwis Polska Zbrojna. Kabir był poszukiwany m.in. za zamachy na żołnierzy koalicji ISAF, w tym Polaków, zbiorowe egzekucje cywili i porwania dla okupu.
Zobacz wideo

Kabir został zatrzymany w nocy z 3 na 4 stycznia w prowincji Ghazni, ale wiadomość o tym została podana dzisiaj. Informację o miejscu pobytu terrorysty udało się zdobyć polskiemu wywiadowi wojskowemu.

- Wcześniej Mulla Abdul Kabir był celem kilkunastu operacji przeprowadzonych przez afgańskie oraz sojusznicze siły specjalne. Jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania - powiedział w rozmowie z serwisem Polska Zbrojna ppłk Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego, odpowiedzialnego za misje polskich żołnierzy poza granicami kraju.

Podejrzewany m.in. o zbiorowe egzekucje, porwania, ataki na konwoje

Zatrzymany terrorysta był ważną postacią dla talibów. Kierował grupą odpowiedzialną m.in. za podłożenie ładunku wybuchowego, który 18 sierpnia ub.r. zabił polskiego żołnierza. Terrorysta był także poszukiwany afgańskim listem gończym. Jest podejrzewany o dokonywanie zbiorowych egzekucji na afgańskich cywilach, porwania dla okupu i zabójstwa, wymuszenia rozbójnicze oraz organizowanie ataków na konwoje cywilne.

Od pięciu lat Mulla Abdul Kabir znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych afgańskich terrorystów - JPEL (ang. Joint Prioritized Effects List). W grudniu 2012 roku nazwisko Kabira umieszczono na pierwszym miejscu listy dziesięciu najbardziej poszukiwanych i aktywnych talibów, działających we wschodnich prowincjach Afganistanu. Zobacz zdjęcia z zatrzymania terrorysty >>

Więcej na stronie Polski Zbrojnej >>

DOSTĘP PREMIUM