Przywódca rosyjskiego świata przestępczego nie żyje. "Dziad Hasan" został zastrzelony w Moskwie

W centrum Moskwy zabito Asłana Usojana, znanego lepiej pod pseudonimem Dziad Hasan. Był największym przywódcą rosyjskiego świata przestępczego. Nie wiadomo, kim był snajper, który oddał strzał.

Jak informuje biuro prasowe ministerstwa spraw wewnętrznych, do zabójstwa doszło w Moskwie na ulicy Powarskiej. Anonimowe źródło agencji Interfax podaje kilka szczegółów: strzał z broni snajperskiej z celownikiem optycznym oddano o 14.30 czasu moskiewskiego, kiedy Usojan wychodził z restauracji.

Według jednych danych Usojan został postrzelony w brzuch, inni informują natomiast o postrzale w głowę. Wiadomo, że służby ratownicze chciały przewieźć go na oddział intensywnej terapii, ale Usojan zmarł w drodze do szpitala. Jak dowiedzieli się dziennikarze Life News, snajper postrzelił też kobietę, która przechodziła ulicą.

"Wor w zakonie", czyli przestępca zawodowy

Asłan Usojan urodził się w Tbilisi w Gruzji w 1937 roku. Uchodził za przywódcę największego klanu kryminalnego w Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy został skazany jako dziewiętnastolatek na półtora roku więzienia za stawianie oporu milicji. W latach sześćdziesiątych, kiedy odsiadywał - trzeci już - wyrok za spekulację, został "worem w zakonie".

Tak w Rosji określa się osoby, które decydują się na związanie swojego życia ze światem przestępczym. Mianem tym wyróżniane są wyłącznie osoby mające za sobą kilka wyroków, a także rekomendowane przez innych "worów". "Wor w zakonie" musi przestrzegać przestępczego kodeksu honorowego. Zobowiązuje się do tego podczas ceremonii inicjacyjnej. Podkultura wyróżnia się też charakterystycznymi tatuażami o skomplikowanej symbolice.

Bezwzględny lider świata przestępczego

Asłan Usojan wyróżniał się swoją pozycją wśród innych "worów". Według wiedzy operacyjnej organów ścigania, w 2009 roku Dziad Hasan był przywódcą kaukaskich grup przestępczych i liderem większości rosyjskich grup. Zajmował się regulowaniem konfliktów interesów między poszczególnymi "klanami". Dochdoziło do nich często, szczególnie w latach 90., gdy grupy przestępcze walczyły o strefy wpływów.

W 1996 roku Dziad Hasan skonfliktował się z przywódcą ormiańskiego gangu Rudolfem Oganowym. Przedmiotem sporu była kontrola nad biznesem w Kraju Kasnodarskim To trzeci pod względem liczby ludności okręg Federacji Rosyjskiej, do którego należy m.in. kurort Soczi. W walce o wpływy Oganow sięgnął po środek ostateczny - chciał doprowadzić do pozbawienia Usojana statusu "wora w zakonie". Konflikt zakończył się w 1999 roku zabójstwem Oganowa. Rok wcześniej zginął jego najbliższy współpracownik. Najprawdopodobniej za oboma morderstwami stał Usojan.

Sam Usojan także znalazł się na celowniku konkurentów. Dzisiejszy atak był kolejnym już zamachem na jego życie. Po raz pierwszy został zaatakowany w 1998 roku, jednak snajper chybił i skończyło się niegroźnym postrzałem.

Znacznie groźniej wyglądała sytuacja w 2010 roku. Na ulicy Twerskiej w Moskwie Usojan został trzykrotnie trafiony w brzuch. Milicja utrzymywała wówczas, że ofiara zmarła. Celem plotek było uchronienie Usojana przed kolejnym atakiem. Specjalne odziały MSW zapewniały mu też bezpieczeństwo podczas kuracji w szpitalu.

DOSTĘP PREMIUM