Sąd w Niemczech: Lidl ukarany grzywną za sprzedaż skażonego sera

Sieć dyskontów Lidl została ukarana grzywną 1,5 miliona euro za dopuszczenie do sprzedaży sera Harz, w którym wykryto niebezpieczną bakterię z rodzaju Listeria - podała agencja DPA. Po jego zjedzeniu w Niemczech zmarła co najmniej jedna osoba, a trzy inne ciężko zachorowały. Lidl Polska w oświadczeniu podkreślił, że ser Harz nigdy nie trafił do sprzedaży w Polsce.

Sąd Administracyjny w niemieckim mieście Heilbronn uznał, że Lidl ponosi winę za to, że w 2009 roku nie działał wystarczająco szybko i nie wycofał z obrotu skażonego bakterią sera Harz, austriackiej firmy Prolactal.

Nakładając grzywnę prokurator przypomniał, że po zjedzeniu skażonego sera czterej klienci sklepu ciężko zachorowali, a jeden z nich zmarł w wyniku zatrucia pokarmowego.

Bakterie z rodzaju Listeria najczęściej są eliminowane w procesie pasteryzacji, inaczej mogą powodować poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, szczególnie u osób cierpiących na inne dolegliwości pokarmowe, kobiet w ciąży oraz nowo narodzonych dzieci.

Zdaniem sądu niemiecki Lidl nie zachował się właściwie. Gdy wykryto w serze bakterie, sieć poprosiła firmę Prolactal o kontrolę, której wyniki okazały się negatywne. Supermarket co prawda usunął ser ze swoich półek, ale nie zażądał od producenta wycofania produktu z rynku aż do czasu wydania ostrzeżenia przez austriackie władze. A to nastąpiło dopiero pod koniec stycznia 2010 roku.

Za niedopełnienie procedur bezpieczeństwa i zaniechania sąd ukarał supermarket grzywną w wysokości 1,5 miliona euro.

Rzecznik niemieckiego Lidla podkreślił, że firma akceptuje decyzję sądu i jednocześnie ubolewa, że wyniki rutynowych kontroli przeprowadzonych trzy lata temu nie zostały prawidłowo zinterpretowane.

Sera Harz nigdy nie było w asortymencie sklepów Lidl w Polsce.

W związku z publikacją materiału otrzymaliśmy oświadczenie prasowe w imieniu sieci Lidl Polska (tekst bez zmian).

Oświadczenie Lidl Polska

"Firma Lidl Niemcy akceptuje wyrok sądu. Sprawa nie dotyczy sklepów Lidl w Polsce, Jankowice, 17.01.2013

Dnia 14.01.2013 roku wobec niemieckiej spółki Lidl została nałożona kara pieniężna w wysokości 1,5 miliona euro przez sąd w Heilbronn w Niemczech. Sąd uznał, że niemiecka spółka Lidl przed trzema laty naruszyła obowiązek poinformowania klientów oraz odpowiednich służb w związku ze sprzedażą sera harceńskiego austriackiego producenta o podwyższonym poziomie bakterii Listeria monocytogenes.

Zgodnie z orzeczeniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości nie należy upatrywać odpowiedzialności niemieckiej spółki Lidl w związku z zachorowaniami oraz przypadkami śmiertelnymi spowodowanymi spożyciem sera harceńskiego produkcji austriackiej firmy Prolactal GmbH.

Chcielibyśmy podkreślić, że sprawa nie dotyczy sklepów Lidl w Polsce.

W firmie Lidl funkcjonuje efektywny i stale udoskonalany system kontroli jakości. Jakość oferowanych produktów nadzorują specjaliści odpowiedzialni za kontrolę danej grupy asortymentowej. Dla każdego produktu stosuje się tzw. ocenę ryzyka tzn. odpowiedni, podzielony na kategorie system kontrolny. Ponadto kontrolę nad jakością produktów sprawują sami dostawcy, monitorowani i audytowani przez renomowane i certyfikowane instytuty zewnętrzne na zlecenie firmy Lidl."

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM