Botanicy: Na nowych banknotach Kanady umieszczono zły liść

Botanicy zauważyli, że na nowych banknotach Kanady zamiast liścia klonu kanadyjskiego umieszczono liść klonu zwyczajnego. To nie pierwsza wpadka z nowymi banknotami - podaje BBC.

Bank of Canada tłumaczy, że kontur na banknotach to "kształt stylizowany na liść". Zapewnia też, że powstał po konsultacjach z botanikami. Jednak specjaliści nie dają się przekonać. - Klonu zwyczajnego, przeszczepionego zresztą też do Kanady, nie da się pomylić z lokalną odmianą - tłumaczył dla BBC prof. Julian Starr z uniwersytetu w Ottawie. "Niewłaściwy" liść klonu znajduje się na nowych plastikowym banknotach o nominałach: 20, 50 i 100 dolarów kanadyjskich.

To nie pierwsze słowa krytyki kierowane pod adresem twórców banknotów, które w listopadzie wprowadziła Kanada. W sierpniu Bank of Canada przeprosił za usunięcie wizerunku kobiety "o azjatyckich rysach" z 100-dolarowego banknotu. Zmiany dokonano po zażaleniach skierowanych do banku. Jednak usunięcie wizerunku kobiety "o azjatyckich rysach" wywołało jeszcze większą falę krytyki. Wielu Kanadyjczyków uznało zmianę wizerunku za przejaw rasizmu.

Jednak najpoważniejszym zarzutem wobec nowych banknotów jest fakt, że wiele automatów ich nie rozpoznaje.

DOSTĘP PREMIUM