Arcybiskup Los Angeles zwolnił kardynała. Za seksskandale duchownych

José H. Gomez, arcybiskup największej w USA katolickiej archidiecezji w Los Angeles, zwolnił z pełnienia wszelkich obowiązków ze ?skutkiem natychmiastowym? kardynała Rogera Mahony'ego. Powodem są kolejne informacje związane z tuszowaniem przypadków molestowania seksualnego dzieci przez duchownych archidiecezji - informuje agencja AP.

Nadużycia miały miejsce w diecezji, którą Mahony kierował od 1985 do 2001 r. Oskarżenia opublikował w styczniu "Los Angeles Times", opierając się m.in. na korespondencji, którą Mahony prowadził z księdzem wikariuszem, a dziś biskupem Thomasem Currym.

Wśród obciążających materiałów jest również dokumentacja psychiatryczna oraz listy ze skargami z lat 1986-1987. Według amerykańskiego dziennika duchowni próbowali ukryć swoje zachowania przed policją. Po ujawnieniu faktów Curry zrezygnował z pełnienia obowiązków biskupich w Santa Barbara.

Kardynał już przepraszał

Raport o nadużyciach seksualnych różnych duchownych w Los Angeles opublikowała już w 2004 r. sama archidiecezja, a w 2007 r. doszło do zbiorowego porozumienia sądowego w tej sprawie. Kardynał Mahony przeprosił wtedy ofiary, które były molestowane seksualnie przez amerykańskich księży. - Chciałbym poszkodowanym przywrócić utraconą niewinność, nie mogę jednak cofnąć czasu. Przepraszam wszystkich, którzy zostali wykorzystani, to nie powinno się wydarzyć i nie może mieć miejsca w przyszłości - podkreślał kardynał.

Archidiecezja w Los Angeles po pięciu latach negocjacji zdecydowała się wypłacić 660 mln dol. odszkodowania 508 osobom, które oskarżyły księży o molestowanie seksualne.

"To smutne i złe"

Arcybiskup Gomez poszedł teraz dalej i opublikował oświadczenie, które przez znawców spraw Kościoła zostało uznane za niespotykane. "Czytanie tych dokumentów było dla mnie niezwykle bolesne. Zachowania w nich opisane są smutne i złe. Nie ma żadnego wybaczenia w świetle tego, co stało się tym dzieciom" - napisał arcybiskup, który uznał to za "straszną klęskę". "Musimy modlić się za wszystkich, którzy kiedykolwiek zostali skrzywdzeni przez członków Kościoła" - dodał.

DOSTĘP PREMIUM