Francuski parlament: "Tak" dla małżeństw homoseksualnych. "Małżeństwo to związek dwóch osób..."

Francja jest coraz bliżej zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. Posłowie zaakceptowali najważniejszy artykuł nowej ustawy, który zmienia definicję małżeństwa - podaje BBC. Według przyjętych zapisów małżeństwo to "związek dwóch osób", a nie jedynie kobiety i mężczyzny.

Dzisiejsze głosowanie nie przesądza jeszcze losów całej ustawy. W najbliższych dniach odbędą się głosowania nad licznymi poprawkami przeciwników nowego prawa oraz nad innymi założeniami ustawy (m.in. dotyczącymi adopcji dzieci przez małżeństwa tej samej płci|). Jednak - jak podkreślają francuskie media - skoro uzyskano poparcie dla artykułu zmieniającego definicję małżeństwa, najprawdopodobniej cała ustawa także zostanie przyjęta. I małżeństwa osób tej samej płci staną się we Francji legalne i będą miały dokładnie takie same prawa jak małżeństwa heteroseksualne.

Artykuł został przyjęty zdecydowaną większością. Poparło go 249 posłów, przeciw zagłosowało 97. Zwolennikiem zmiany prawa jest francuski prezydent Francois Hollande, który zapowiadał zmiany w swojej kampanii wyborczej.

"Jesteśmy dumni"

"Ta ustawa to jedna z największych społecznych reform we Francji od 1981 roku, kiedy to zniesiono karę śmierci" - komentuje portal BBC.

- Jesteśmy dumni i szczęśliwi. Zrobiliśmy pierwszy krok w kierunku zmiany prawa - mówi w rozmowie z BBC francuska minister sprawiedliwości Christiane Taubira. - Zamierzamy uchwalić prawo, które da każdemu obywatelowi wolność do decydowania o wyborze swojego partnera - dodała.

Największe kontrowersje: adopcja dzieci

Ustawa umożliwia parom homoseksualnym zwieranie małżeństw cywilnych na tych samych zasadach, co osoby heteroseksualne. Umożliwia tym samym adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Ta ostatnia kwestia budzi największe kontrowersje.

W ostatnich tygodniach we Francji odbywały się liczne demonstracje przeciwników i zwolenników nowego prawa. Zarówno na jednych, jak i drugich pojawiały się setki tysięcy osób. Francuski rząd odrzucił jednak możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie. Rzeczniczka francuskiego rządu Najat Vallaud-Belkacem zapewniła jednak, że rząd jest "całkowicie zdeterminowany, by zrealizować tę reformę", a debata na ten temat powinna odbywać się w parlamencie, a "nie na ulicy".

Według badań możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych popiera ponad połowa Francuzów. Jak pokazuje jeden z ostatnich sondaży (sondaż Ifop przeprowadzony dla internetowego portalu Atlantico.fr) 63 proc. Francuzów opowiada się za nowym prawem.

Kolejny krok po PACS

We Francji od 1999 roku można zawierać związki partnerskie, tzw. PACS. Jak mówią statystyki, ponad 90 proc. tych związków zwierają osoby heteroseksualne. PACS stały się więc alternatywą dla małżeństwa, z której chętnie korzystają wszyscy obywatele.

Czy uważasz, że osoby tej samej płci powinny mieć prawo do zwierania małżeństw?

DOSTĘP PREMIUM