"Czuję się już lepiej". 14-latka postrzelona przez talibów nagrała wideo

Pakistańska nastolatka Malala Yousufzai, którą talibowie postrzelili w odwecie za krytykę radykalnych islamistów, nagrała wideo. Powiedziała, że z każdym dniem czuje się lepiej. Swoje oświadczenie opublikowała kilka godzin po tym, jak brytyjscy lekarze z kliniki, gdzie leczona jest dziewczyna, poinformowali, że operacja zakończyła się sukcesem.

Ciężko ranna nastolatka leczona jest w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham, gdzie została przewieziona z wojskowej kliniki w Rawalpindi. Brytyjscy lekarze przeprowadzili operację rekonstrukcji kości. Udało im się też przywrócić dziewczynce słuch. Po operacji Malala na nagranym filmie wideo zapewniała, że czuje się już lepiej. Mówi już wyraźnie, choć widać, że sprawia jej to trudność.

Pokojowy Nobel i pogróżki

Malala Yousufzai została zaatakowana w szkolnym autobusie. Napastnik postrzelił ją w głowę i szyję, ranne zostały też dwie jej koleżanki. Atak był odwetem radykalnych islamistów za publikacje na blogu nastolatki, w których zachęcała inne dziewczęta do edukacji. Malala od dłuższego czasu była przeciwko radykalnym islamistom ograniczającym prawa kobiet.

W rejonie, w którym mieszkała nastolatka, od 2009 roku obowiązuje surowe prawo szariatu. Od momentu, gdy radykałowie zamknęli szkołę, Pakistanka zaczęła pisać blog. W związku ze swoją aktywnością była nominowana do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dziecięcej. W 2011 r. dostała Narodową Nagrodę Pokoju od rządu Pakistanu. Od strony radykalnych islamistów otrzymywała natomiast liczne pogróżki. Konserwatywni duchowni nie potępili też próby zabójstwa nastolatki.

TOK FM PREMIUM