Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów

Brytyjski parlament przegłosował ustawę umożliwiającą zawieranie w tym kraju związków małżeńskich przez osoby tej samej płci. Proponowana przez konserwatystę Davida Camerona zmiana została zaakceptowana przez większość parlamentarzystów.

Wielka Brytania jest jednym z 14 państw UE, w których formalnie można rejestrować związki tej samej płci. Pary homoseksualne mogą zawierać cywilne związki partnerskie już od ośmiu lat. Partnerzy mają te same prawa cywilne co małżonkowie heteroseksualni, np. do dziedziczenia, adopcji dzieci.

Do tej pory jednak tego typu związki nie mogły być nazywane małżeństwami. Dziś to się zmienia. Brytyjski parlament przegłosował ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualistów, choć podczas wcześniejszej debaty nie obyło się bez ostrych słów. Ustawa pozwoli osobom tej samej płci na formalizowanie związku zarówno podczas uroczystości świeckiej, jak i religijnej.

Głosowanie podzieliło brytyjskich konserwatystów. Mimo że projekt ustawy był wyraźnie forsowany przez Davida Camerona, ponad połowa parlamentarzystów Partii Konserwatywnej zagłosowała przeciwko zmianom.

Cameron: To istotny krok naprzód

Premier Wielkiej Brytanii określił decyzję polityków "istotnym krokiem naprzód, który wzmocni społeczeństwo" - pisze portal BBC.co.uk . - Naprawdę wierzę, że będziemy patrzeć wstecz na ten dzień, jako kamień milowy na drodze do równości w Wielkiej Brytanii - powiedział z kolei wicepremier Nick Clegg.

DOSTĘP PREMIUM