Polscy studenci z kredytem brytyjskim. "Zostawią wielomilionową dziurę"

Aż 23,5 tysiąca Polaków w ciągu ostatnich pięciu lat skorzystało z rządowych kredytów studenckich w Wielkiej Brytanii. Dostali 102,8 mln funtów - pisze "Gazeta Wyborcza".

Spłata kredytu rozpoczyna się 11 miesięcy po zakończeniu studiów. Oprocentowanie - tyle, ile wynosi inflacja. W tym roku akademickim wsparcie finansowe dostało 3580 osób. Daje to średnio ok. 6 tysięcy funtów na jednego studenta rocznie. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost aż o 1,8 tys. funtów na osobę. W sumie Polscy studenci dostali już 102,8 mln funtów.

Polacy nie oddadzą pieniędzy

"Polacy zostawią po sobie wielomilionową dziurę w finansach publicznych" - napisał dziennik "The Telegrapf". w podobnym tonie wypowiadali się też niektórzy politycy. Rzeczywiście kredytu nie muszą spłacać osoby, których roczne zarobki nie przekraczają 18 tys. funtów. Wiadomo też, że część studentów z UE nie przekazuje informacji o swoich dochodach, co uniemożliwia skuteczne ściąganie należności. Dotyczy to nie tylko Polaków, ale wszystkich studentów, którzy po studiach wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii.

Na studentów z Polski nie narzekają brytyjscy profesorowie. Oceniają ich bardzo wysoko: - Mogę śmiało powiedzieć, że to jedni z naszych najzdolniejszych uczniów - mówi Ruth McLellan, prowadząca zajęcia z marketingu na Southampton Solent University. Na studiach licencjackich i uzupełniających uczy w sumie kilkudziesięciu Polaków. Jej zdaniem są sumienni, na sukces pracują ciężko i doceniają możliwość odbycia studiów za granicą.

Więcej w dzisiejszym wydaniu " Gazety Wyborczej "

DOSTĘP PREMIUM