Egipt: sąd nakazał zawieszenie dostępu do YouTube. Przez film o Mahomecie

Egipski sąd nakazał zawieszenie dostępu do YouTube w kraju z powodu emisji filmu obrażającego proroka Mahometa - informuje agencja Reuters. Serwis nie będzie dostępny w Egipcie przez miesiąc.

Krajowy sąd administracyjny nakazał ministerstwu komunikacji i inwestycji zablokować należący do Google serwis YouTube, ponieważ znajdował się w nim film "Niewinność muzułmanów". Sąd poinformował, że zajął się sprawą z powództwa, jakie trafiło do niego kilka miesięcy temu. YouTube miał "upierać się przy zachowaniu filmów obrażających islam i Proroka, lekceważąc przekonania milionów Egipcjan i nie zważając na gniew wszystkich muzułmanów" - stwierdził sąd.

Mahomet jako oszust i kobieciarz

Serwis YouTube zostanie zablokowany w Egipcie natychmiast po dostarczeniu kopii wyroku do odpowiednich organów. Agencji Reuters nie udało się uzyskać komentarza od firmy Google ani od YouTube.

W filmie "Niewinność muzułmanów" Mahomet jest przedstawiony jako oszust, nieodpowiedzialny kobieciarz, aprobujący molestowanie seksualne dzieci. Film ten sprowokował radykalnych wyznawców islamu do ataków na placówki USA w Egipcie i Libii. W ataku na amerykański konsulat w Bengazi w Libii zginął ambasador USA i trzej inni pracownicy dyplomatyczni.

Domniemany autor antyislamskiego filmu trafi na rok do więzienia.

DOSTĘP PREMIUM