"Okazuje się, że papież też może być zmęczony - to bardzo ludzki, piękny gest"

Antropolog kultury prof. Stanisław Obirek chwali Benedykta XVI za podjętą decyzję. - Okazuje się, że papież też może być zmęczony. To bardzo ludzki, piękny gest - ocenił w TOK FM. Według prof. Obirka najważniejszym powodem podjęcia decyzji o abdykacji jest konflikt z Kurią Rzymską. Gość TOK FM oczekuje, że następcą Benedykta XVI będzie duchowny spoza Europy.

Papież Benedykt XVI ogłosił, że abdykuje 28 lutego. - Papież zdaje sobie sprawę, że nie daje rady. To uważam bardzo racjonalna, rozsądna decyzja. Jako osoba 86-letnia czuje pewnie napięcie, zmęczenie i mówi: nie dam rady. To ludzki, piękny gest - komentował antropolog kultury prof. Stanisław Obirek w TOK FM.

Jak dodał gość programu "Połączenie", decyzja Benedykta XVI to "uczłowieczenie funkcji papieża". - Okazuje się, że papież też może być zmęczony.

Co papież powiedział kardynałom? PRZECZYTAJ PRZEMÓWIENIE BENEDYKTA XVI

Według prof. Obirka można oczekiwać, że następca Benedykta XVI zostanie wybrany spośród kardynałów, którzy mają mniej niż 80 lat. Trudno wskazać faworyta. Ale zdaniem gościa TOK FM dobrze byłoby, gdyby nowym papieżem został ktoś spoza Europy.

- Kościół poza Europą jest coraz mocniejszy. Sporo jest takich ważnych osobistości w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Byłoby to bardzo dobre dla katolicyzmu.

Konflikt z Kurią Rzymską

Obserwatorzy wydarzeń w Stolicy Apostolskiej przyczyn decyzji papieża szukają w konflikcie z Kurią Rzymską. - Już Paweł VI próbował reformować kurię i nie udało się. Kiedy na trudności natrafił Jan Paweł II, zaczął wyjeżdżać poza Watykan. I myślę, że Benedykt XVI, będąc częścią tej maszynerii, próbował to zreformować. Ale nie da się. Papież mógł mieć wizję upraszczania pewnych procedur, ale opór Kurii Rzymskiej jest duży. Dało się zaobserwować takie napięcia. Ostatnie lata były dowodem na to, że kuria przejmowałaa władzę - podkreślał prof. Obirek.

"Cóż Kuria Rzymska to jeszcze nie twarz Kościoła. Twarzą Kościoła są i będą święci"

Zdaniem gościa TOK FM decyzja Benedykta XVI może być "świeżym wiatrem", który zdmuchnie te rozbudowane struktury i hierarchie. - I wszystko będzie bardziej czytelne. Ale trudno wyrokować, bo młyny kościelne mielą wolno. I trzeba cudu, żeby coś się zmieniło. Choć dla mnie ta abdykacja to taki mały cud.

Z opinią prof. Obirka nie zgadza się watykanista Jacek Moskwa. Bo, gdyby powodem abdykacji był konflikt z Kurią Rzymską, "byłaby to kapitulacja". Choć Moskwa przyznał, że kuria to "kłębowisko także intryg, bardzo silnie związana z życiem politycznym Włoch". - Nasz papież Jan Paweł II nie poradził sobie z tym przez 27 lat pontyfikatu - przypominał dziennikarz w "Popołudniu Radia TOK FM".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM