Kiedy poznamy nowego papieża? "Najpóźniej do 23 marca" [KOMENTARZ]

Wszystko wskazuje na to, że nazwisko nowego papieża poznamy jeszcze przed Niedzielą Palmową. Tak, by najważniejsze dla katolików obchody Triduum Paschalnego i uroczystość Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego celebrowane były już przez następcę Benedykta XVI - pisze Krzysztof Kiryczuk, dziennikarz Radia TOK FM.

Benedykt XVI ma ustąpić 28 lutego o godz. 20. Minutę po tym czasie będzie mogła rozpocząć się procedura związana z wyłonieniem jego następcy. I choć nie ma szczegółowych zapisów dotyczących tego, co powinno się wydarzyć po abdykacji papieża, sądzę, że zastosowanie będą tu miały przepisy regulujące kościelne procedury prawne z konstytucji apostolskiej Universi Dominci Gregis, podpisanej przez Jana Pawła II w 1996 r.

Mowa w niej, że konklawe powinno zostać zwołane nie wcześniej niż 15 i nie później niż 20 dni po śmierci papieża. Tak więc, jeśli założymy, że konklawe odbędzie się między 15 a 20 marca, a kardynałowie uprawnieni do głosowania będą zdecydowani, kogo wybrać na następcę Benedykta XVI, to nazwisko nowego papieża najpewniej poznamy najpóźniej do 23 marca.

W ten sposób wszystkie uroczystości związane z rozpoczęciem pontyfikatu nowego papieża mogłyby się odbyć w Niedzielę Palmową, która w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia - bezpośredniego przygotowania do najważniejszych dla katolików świąt. Nowy papież odprawi w Wielki Czwartek - dzień, w którym katolicy wspominają ustanowienie sakramentu eucharystii i kapłaństwa - uroczystą mszę świętą. W Niedzielę Wielkanocną udzieli zaś tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et orbi - miastu i światu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM