Po abdykacji. Słowo "papież" padło na Twitterze 4 mln razy. 'Piękny Georg' zostanie z Benedyktem XVI

O tym, że zapowiedź abdykacji papieża była wielką sensacją, świadczy chociażby fakt, jak zareagowały na nią media. Niemiecki kanał informacyjny Phoenix donosił o tym papieskim kroku przez 13 godzin.

Inne kanały telewizyjne nadawały specjalne materiały przypominające drogę Benedykta XVI. We wszystkich mediach tematowi temu poświęca się wciąż bardzo dużo uwagi.

Obama jednak popularniejszy

Na portalach społecznościowych wrzało. Jak poinformowano we wtorek na podstawie analizy Twittera, słowo "papież" we wszystkich możliwych językach pojawiło się ponad 4 miliony razy. Największe poruszenie panowało w hiszpańsko- i portugalskojęzycznej społeczności, bo w tych językach było aż 2,2 miliona twittów; po angielsku 1,6 mln, po francusku 196 tys., po niemiecku 61 tys., po rosyjsku 22 tys.

Z analizy tej wynika, że w Niemczech Twitter nie jest aż tak rozpowszechniony jak w innych krajach, czym tłumaczy się stosunkowo niewiele wpisów po niemiecku. Jednak Benedykt XVI wywołał znacznie mniej reakcji niż "rekordzista" - wiadomość o ponownym wyborze Baracka Obamy obiegła świat w formie 18 milionów twittów.

Aż trudno w to uwierzyć, ale abdykacja papieża odbiła się także echem na eBayu: wśród ofert tego światowego portalu kupna-sprzedaży znalazło się popołudniowe wydanie watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" z 11 lutego 2013 z sensacyjną wiadomością na pierwszej stronie - za 69 dolarów USA. Dużo tańsze jest, także dostępne na eBayu, wydanie włoskiego dziennika "Il Giornale" z artykułem wstępnym pod tytułem "Amen" - za 15,58 dolarów.

Bardziej zmysłowe są misie papieskie renomowanej firmy Steiff, "nowiutkie i nieużywane" za jedyne 515 dolarów. Dla filatelistów ciekawa może być seria znaczków z Gwinei w Afryce Równikowej, wydana przy okazji papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2009 r. - za 16 euro.

Najbliższy sekretarz

Osobisty sekretarz papieża, Georg Gaenswein, pozostanie przypuszczalnie także po abdykacji u jego boku. 56-letni teolog ze Schwarzwaldu będzie towarzyszył Josefowi Ratzingerowi najpierw w rezydencji Castel Gandolfo, a potem w klasztorze za murami Watykanu. Po niedawnym mianowaniu Gaensweina arcybiskupem (6 stycznia 2013 r.), papież otworzył mu drogę do dalszej kariery w Watykanie. Bez tej nominacji jego kariera mogłaby się skończyć w jednej z niemieckich archidiecezji lub na wyższym szczeblu w kurii.

Brat Josefa Ratzingera, Georg, wyklucza wizytę emerytowanego papieża w Niemczech. - Podróż duszpasterska nie wchodzi już w rachubę, a prywatna wizyta jest w najwyższym stopniu mało prawdopodobna - powiedział Georg Ratzinger w rozmowie z agencją DPA. - Nie liczę na to, żeby przyjechał do mnie do Ratyzbony - zaznaczył. Dodał jednak, że jest pewien, że i dla niego znajdzie się jakiś pokój gościnny w Watykanie.

"Kanciaty Stół" z uznaniem, ale i krytyką

Niemiecka inicjatywa ofiar molestowania seksualnego przez księży jezuitów "Kanciasty Stół" wyraziła się z uznaniem o zasługach Benedykta XVI w wyjaśnianiu przypadków pedofilii wśród duchownych.

- Jako papież położył on kres drugiemu przestępstwu, jakim było zatajanie i tuszowanie przypadków molestowania dzieci - oświadczył rzecznik tej inicjatywy Matthias Katsch, zaznaczając, że papież nie zrobił tego dobrowolnie, tylko pod presją publicznej debaty, którą rozpętały same ofiary, przerywając zmowę milczenia.

- Pomimo swego wyraźnego poruszenia, nie przejął odpowiedzialności za to, że zawiódł jako przełożony i jako reprezentant Kościoła - dodał. "Kanciaty Stół" uważa także, że abdykacja Benedykta XVI jest "najlepszą przysługą, jaką mógł wyświadczyć swojemu Kościołowi", bo przez to otwiera się realna szansa na zmianę.

Niemieccy aktorzy chylą czoła

Nie tylko politycy, niemieckie duchowieństwo i laikat wyrażali respekt wobec decyzji papieża o odejściu na emeryturę. Także niemieccy aktorzy wyrazili swój respekt przy okazji uroczystego rozdania nagród za osiągnięcia aktorskie w ramach Berlinale. Charly Huebner (40) powiedział, że to "wspaniała rzecz, kiedy ktoś w takim wieku pojmuje, że jakiś urząd przerasta jego siły". Aktorka Yasmin Tabatabai (45) uważa abdykację za "bardzo rozsądną, dojrzałą i nowoczesną decyzję". Muzyk i aktor Stefan Juergens (49) uważa tę decyzję za "faktycznie historyczne osiągnięcie".

A co teraz?

Ostatnia generalna audiencja papieża odbędzie się przedostatniego dnia pontyfikatu na placu św. Piotra. Jak zapowiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej Federico Lombardi, nie planuje się żadnych dalszych uroczystości. Benedykt XVI będzie sprawował jeszcze swój urząd do 28 lutego do godziny 20. Dlaczego akurat do tej godziny? - To nie ma żadnego podłoża prawnego czy innego - wyjaśniał Lombardi dziennikarzom. - O tej porze zazwyczaj kończy się dzień pracy Ojca Świętego.

Ostatnim nabożeństwem celebrowanym przez Benedykta XVI będzie msza święta w Środę Popielcową.

Pierścień i tiara

Papieski pierścień Benedykta XVI zostanie przypuszczalnie zgodnie ze zwyczajem zniszczony. Jak wyjaśniał rzecznik Watykanu, "wszystkie obiekty, związane bezpośrednio z pontyfikatem, muszą zostać zniszczone". Zazwyczaj pierścienie były niszczone po śmierci papieży. Abdykacja jest jednak zupełnie nową sytuacją i eksperci w dziedzinie prawa kanonicznego muszą ją dopiero rozpatrzyć.

Podobne zakłopotanie panuje w Monachium, gdzie w kościele św. Piotra znajduje się papieska tiara. Współcześni papieże zrezygnowali z noszenia tiary na rzecz mitry jako nakrycia głowy. Lecz w monachijskim kościele tiara odgrywa wciąż jeszcze znaczącą rolę. Posąg św. Piotra na głównym ołtarzu nosi do dziś dzień jeszcze tiarę. Wedle pradawnej tradycji, kiedy umierał papież, św. Piotrowi zdejmowano z głowy tiarę i zakładano ją ponownie w momencie wyboru nowego papieża.

Abdykacja Benedykta XVI stawia Kościół także i tu przed nowym wyzwaniem. - Nie podjęto jeszcze decyzji, co teraz będzie z tiarą - powiedziała rzeczniczka archidiecezji Monachium - Fryzynga. - Pontyfikat jeszcze trwa - zaznaczyła. - O tym, czy tiara zostanie zdjęta z głowy św. Piotra, decyzja zostanie dopiero podjęta. "Papież przecież nie umarł", zaznaczyła.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed
Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM