Palestyńczyk na celowniku snajpera. Skandaliczne zdjęcie izraelskiego żołnierza

Palestyński chłopiec widziany przez celownik karabinu. Zdjęcie dokumentujące taką scenę na swoim profilu w serwisie Instagram zamieścił 20-letni izraelski żołnierz Mor Ostrovski. Fotografia wywołała oburzenie internautów. Po fali ostrej krytyki żołnierz zlikwidował profil. Teraz twierdzi, że zdjęcia nie zrobił sam, a znalazł w internecie.

W tle fotografii widać wyraźnie arabskie, prawdopodobnie palestyńskie zabudowania, m.in. minarety. W centrum sceny znajduje się młody, ciemnowłosy chłopiec stojący tyłem do obiektywu. Jego sylwetka widoczna jest poprzez celownik karabinu snajperskiego. Fotografia, którą izraelski snajper Mor Ostrovski zamieścił w internecie, szybko została zauważona. Zdjęcie wywołało falę oburzenia.

O sprawie napisał m.in. znany serwis "The Electronic Intfada" zajmujący się tematem konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jego autorzy określili zdjęcie jako "niesmaczne" i "dehumanizujące"

"Tak wygląda okupacja"

Mor Ostrovski zlikwidował profil na Instagramie i zarzeka się, że nie jest autorem skandalicznej fotografii. Twierdzi, że znalazł ją w internecie i dodał do swojego profilu. Sprawą zajęły się izraelskie służby. - Działania żołnierza nie są zgodne z duchem Izraelskich Sił Obronnych - powiedział, cytowany przez serwis Guardian.co.uk rzecznik armii. W sprawie zostało wszczęte wewnętrzne śledztwo.

Tematem zainteresowali się również przedstawiciele organizacji Breaking the Silence (Przełamując ciszę) - grupy weteranów izraelskiej armii zajmujących się promocją wiedzy o wydarzeniach mających miejsce na Zachodnim Brzegu Jordanu. - Właśnie tak wygląda okupacja - napisał jeden z członków organizacji na Facebooku. - Tak wygląda kontrola wojska nad ludnością cywilną - dodał.

TOK FM PREMIUM