"Obietnica darowizny". Niemiecki biznesmen rozdaje miliardy

Pionier branży informatycznej, Niemiec Hasso Plattner, poszedł w ślady amerykańskich legend Warrena Buffetta i Billa Gatesa. Przystąpił do ich kampanii ?Obietnica darowizny?.

Organizatorzy kampanii "The Giving Pledge" - "Obietnica darowizny" powitali Plattnera jako pierwszego Niemca w ekskluzywnym klubie miliarderów, którzy dzielą się swoim majątkiem. Kryterium przyjęcia nowych członków jest ich gotowość podzielenia się przynajmniej połową swojego majątku prywatnego. W przypadku współzałożyciela firmy SAP chodzi o prawie pięć i pół miliarda euro.

SAP, międzynarodowa firma informatyczna z Walldorfu w Badenii-Wirtembergii jest wiodącym producentem oprogramowania biznesowego. Roczne obroty tego koncernu wynoszą 16,22 mld euro. Do ponad 232.000 klientów SAP z całego świata należą firmy z praktycznie wszystkich branż. Koncern zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników.

Większość ofiarodawców pochodzi z USA

Hasso Plattner podkreśla w swoim liście, że "miał możność praktycznie bezpłatnych studiów na Uniwersytecie w Karlsruhe; w jednej z najlepszych wyższych uczelni technicznych Niemiec" i że "to było bez wątpienia podstawą mojego sukcesu osobistego". W liście zaznaczył też, że "chciałby coś zwrócić społeczeństwu, które umożliwiło mu jego naukę".

Pismo ekonomiczne "Forbes" ocenia majątek 69-letniego Plattnera na 7,2 mld dolarów (5,4 mld euro).

Na drugim i trzecim miejscu legendarnej listy "Forbesa" od lat widnieją nazwiska Buffetta i Gatesa. Obaj przed trzema laty zainicjowali kampanię "The Giving Pledge". Od tego czasu udało im się przekonać stu miliarderów do przystąpienia do ich klubu i podzielenia się majątkiem. Prawie wszyscy pochodzą z USA.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed

DOSTĘP PREMIUM