Korea Północna straszy USA i Koreę Południową. "Czeka was straszliwe zniszczenie"

Korea Północna ostrzegła armię USA, że jeżeli jej wspólne ćwiczenia z Koreą Południową są początkiem agresji, to czeka je "straszliwe zniszczenie". Informację tę przekazał telefonicznie Pak Rim-su, główny delegat północnokoreańskiej misji wojskowej, dowódcy amerykańskich sił w Korei Płd., gen. Jamesowi Thurmanowi.

Wojska amerykańskie i południowokoreańskie mają przeprowadzić wspólne ćwiczenia w marcu. Zmobilizowano na nie łącznie 210 tys. żołnierzy. Odbędą się na lądzie, w powietrzu i na morzu. - Jeśli rozpoczniecie tymi manewrami wojnę, wasz los będzie wisiał na włosku. Pamiętajcie, że ci, którzy wszczynają konflikty, są skazani na straszne zniszczenie - ostrzegł Pak Rim-su.

Groźny Korei Północnej to kolejny przykład zaostrzającej się sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Na początku lutego Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę atomową, co spotkało się z potępieniem całego świata. Obie Koree są praktycznie w stanie wojny od 1950 roku. Obecnie trwa między nimi rozejm, ale pokoju nigdy nie podpisano.

USA i Korea Południowa regularnie przeprowadzają manewry. Przedstawiciele tych państw wyjaśniają, że mają one charakter defensywny. Ostatnio w czasie debaty w ONZ Korea Północna groziła Południowej "ostatecznym zniszczeniem".

DOSTĘP PREMIUM