Fragmenty prehistorycznego mikrokontynentu odnalezione w Oceanie Indyjskim

Naukowcy są przekonani, że w głębinach Oceanu Indyjskiego odnaleźli fragmenty prehistorycznego mikrokontynentu. To mogą być fragmenty Mauritii, która istniała około 85 milionów lat temu - twierdzą w wynikach badań opublikowanych w ?Nature Geoscience'

Pas ziemi, nazywany Mauritia, prawdopodobnie uległ rozpadowi i zniknął pod falami, gdy współczesny świat zaczął nabierać kształtu. Jak informuje BBC, na jego ślad naukowcy natrafili na Mauritiusie. Badając piasek na plaży, odnaleźli w nim cyrkon. To minerał, którego powstanie datowane jest na co najmniej 660 mln lat temu. Możliwe, że powstał nawet przed dwoma miliardami lat. Zespół badaczy twierdzi, że to pozostałości prehistorycznej ziemi, które zostały przeniesione na powierzchnię wyspy w czasie wybuchu wulkanu.

Dowód na istnienie mikrokontynentu

Zdaniem badaczy obecność na Mauritiusie tego minerału dowodzi, że w głębinach Oceanu Indyjskiego mogą być ukryte fragmenty mikrokontynentu zwanego Mauritią, który rozciągał się od Madagaskaru do Indii, a powstał, gdy te dwa fragmenty lądu oderwały się od siebie. Zespół badający minerały na Mauritiusie stawia też hipotezę, że w Oceanie Indyjskim można znaleźć więcej fragmentów lądów, jakie powstały po rozpadzie superkontynentu zwanego Pangeą, gdy podzielił się, tworząc kontynenty o kształcie znanym obecnie.

Oczywiście konieczne są jeszcze dalsze badania, by w pełni zbadać, co pozostało z prehistorycznych kontynentów. - Potrzebujemy danych sejsmicznych, które mogą zobrazować strukturę. To będzie ostateczny dowód - mówi profesor Trond Torsvik z Uniwersytetu w Oslo.

TOK FM PREMIUM