Balon przewożący 21 turystów eksplodował w Egipcie. Przeżyło dwóch pasażerów i pilot

18 zagranicznych turystów zginęło, a trzy osoby zostały ranne w eksplozji balonu nad Luksorem w południowym Egipcie. Do wybuchu gazu doszło na wysokości 300 m. Przeżyli tylko pilot i dwóch pasażerów - są w lokalnym szpitalu. To najtragiczniejsza katastrofa balonu w ostatnich dziesięcioleciach.

Wcześniejsze doniesienia mówiły o 19 ofiarach.

Balon rozbił się na polu trzciny cukrowej w wiosce al-Dhabaa pod Luksorem. - Najpierw pojawił się ogień i eksplozja, później balon spadł na ziemię i rozbił się na polach trzciny cukrowej na zachód od Luksoru - mówi jeden z miejscowych urzędników, który chce zachować anonimowość, ponieważ nie jest upoważniony do rozmów z mediami. Ahmed Aboud, rzecznik firmy organizującej przeloty balonem informuje, że doszło do wybuchu gazu na wysokości 300 m.

 

Odnaleziono ciała wszystkich 18 ofiar. - podała agencja DPA, powołując się na lekarzy. Jeden pasażer i pilot są w stanie krytycznym. Pasażer przechodzi operację. Wiadomo już, że wśród ofiar było dwóch obywateli Francji, dwóch Brytyjczyków, czterech Japończyków i dziewięciu turystów z Hongkongu.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że na pokładzie balonu nie było Polaków, ale, podkreślam, to są informacje wstępne, które cały czas sprawdzamy - mówią portalowi Gazeta.pl urzędnicy polskiej ambasady w Kairze.

Huk i wstrząsy

- Usłyszałam wybuch około 7 rano. To był przerażający huk, choć wszystko wydarzyło się kilka kilometrów od hotelu - mówi Konny Matthews pracująca w hotelu Al Moudira w Luksorze. - Niektórzy z moich pracowników mówili, że ich domy zadrżały - dodała.

Przeloty balonem to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Luksoru. Balony startują o świcie i przelatują nad zabytkami Luksoru i okolic.

W jednym z balonów był dziś fotograf Christopher Michel, który zrobił zdjęcia podczas startu i początku lotu - zobacz zdjęcia >>>

 

Balony tuż przed startem, jeden z nich się rozbił, fot. Chris Michel

Wypadki podczas lotów balonowych zdarzały się w Luksorze, a także w innych turystycznych miejscowościach Egiptu już wcześniej. Po katastrofie, do której doszło w 2009 roku, wprowadzono nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Balon uderzył wtedy w wieżę telefoniczną, zginęło 16 turystów. Do podobnego wypadku doszło rok wcześniej.

Przeloty nad Doliną Królów zostały po tej tragedii zawieszone na pół roku. W tym czasie wszyscy piloci przechodzili dodatkowe szkolenia. Ograniczono również do ośmiu liczbę balonów, które mogą lecieć jednocześnie.

Wcześniej zdarzało się, że w jednym przelocie brało udział nawet 50 balonów. Mimo zaostrzonych środków bezpieczeństwa do kolejnego wypadku doszło w październiku 2011 r.

Katastrofy balonów w ostatnich latach

W ostatnich dziesięcioleciach wydarzyło się kilka katastrof balonów, w których zginęli ludzie. W sierpniu zeszłego roku lądowania w pobliżu stolicy Słowenii Lublany balon uderzył w ziemię i stanął w płomieniach. Spośród 32 lecących nim osób cztery zginęły na miejscu, a dwie zmarły później w szpitalu.

W styczniu 2012 11 osób zginęło, gdy balon uderzył w linię wysokiego napięcia, zapalił się i runął na ziemię koło miasta Catertron na północ od Wellington na Nowej Zelandii. W sierpniu 2001 r. sześć osób zginęło, gdy balon zderzył się linią wysokiego napięcia w Verrens-Arvey we francuskiej Sabaudii.

W sierpniu 1993 silny wiatr zepchnął balon na linię wysokiego napięcia koło Aspen w amerykańskim stanie Kolorado, co spowodowało oderwanie się gondoli i jej upadek z wysokości około 30 metrów. Wszystkich sześć znajdujących się w gondoli osób poniosło śmierć.

 
 

DOSTĘP PREMIUM