An-124 i Jak-42 zderzyły się na lotnisku w Kazaniu

Do zderzenia doszło rano na płycie postojowej lotniska stolicy Tatarstanu, gdy ogromny transportowy An-124 pokonywał zakręt i staranował pasażerskiego Jaka-42. Nikt nie został ranny. Skutki wypadku usuwają służby ratownicze - informuje serwis lifenews.ru.

Na pokładzie An-124, który kończył lot z Uljanowska, było ośmiu członków załogi. Jak-42 stał pusty. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, piloci An-124 źle obliczyli promień skrętu i skrzydło ich samolotu uderzyło w jaka-42. Oba samoloty zostały zniszczone, potrzebują naprawy. Incydent nie wpłynął na rozkład lotów.

An-124 "Rusłan" to największy samolot transportowy na świecie. Pierwotnie był projektowany do transportowania mobilnych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych i broni ciężkiej.

Jak-42 został opracowany w latach 70. i 80. w celu zastąpienia przestarzałych technologicznie Tu-134. Podczas wojny w Afganistanie był stosowany przez wojska radzieckie. W historii tych samolotów odnotowano kilka poważnych katastrof, w tym śmierć drużyny hokejowej Lokomotivu we wrześniu 2011 r.

DOSTĘP PREMIUM