Podwładni zaatakowali bosmana na okręcie rakietowym

Co najmniej czterech żołnierzy Bundesmarine znęcało się na okręcie rakietowym ?Hermelin? nad przełożonym. W czasie incydentu statek cumował w porcie w Bejrucie.

Bundeswehra jest zaniepokojona wiadomością o ataku na przełożonego. Bosman został na okręcie rakietowym "Hermelin" zaatakowany przez kilku starszych matów.

Dowództwo Operacji Sił Zbrojnych w Poczdamie potwierdziło, że taki incydent miał miejsce i, że czterech marynarzy zostało wysłanych z powrotem do Niemiec. Zaatakowany bosman ma nadal przebywać na pokładzie.

Co się działo na "Hermelinie" 15 lutego?

Wieczorem 15 lutego 2013, podczas postoju okrętu w bejruckim porcie czterech starszych matów wyciągnęło półnagiego bosmana z koi, po czym przywiązało go do stołu za pomocą taśmy samoprzylepnej i pasa. Niemcowi pochodzenia tajlandzkiego marynarze wymalowali na nodze napis "Tu mieszkają Mongołowie". Jako pierwsza doniosła o tym incydencie monachijska "Süddeutsche Zeitung".

Podjęte kroki

Zatrzymano już co najmniej 13 osób. W związku z panującą na statku ciasnotą w kręgach Bundeswehry wychodzi się z założenia - pisze monachijska gazeta - że również inni spośród 36-osobowej załogi musieli wiedzieć, co się działo na okręcie. Wszczęto w tej sprawie śledztwo.

Na temat motywu ataku rzecznik Dowództwa Operacji Sił Zbrojnych powiedział: - Z dotychczasowych przesłuchań nie wynika, by incydent miał podłoże ksenofobiczne. Tłumaczy się go raczej konfliktami interpersonalnymi.

Podobno dwaj żołnierze wykasowali na rozkaz przełożonych zdjęcia, które zrobili w tym czasie komórkami. Przy czym podkreślono, że nie byli pod wpływem alkoholu.

Sprawą zajęła się prokuratura

Jak podało dowództwo w Poczdamie, 22 lutego, z powodu podejrzenia o atak na przełożonego, sprawę przekazano w ręce prokuratury w Rostocku.

Okręt rakietowy "Hermelin" uczestniczy w misji pokojowej ONZ UNIF u wybrzeży Libanu. Ma za zadanie udaremniać przemyt broni i kontrolować drogi morskie.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed

DOSTĘP PREMIUM