Rosyjski meteoroid, nim spadł na Ziemię, "uległ kolizji w kosmosie. Stąd jego rozpad i wybuch"

Rosyjski meteoroid rozpadł się 15 lutego nad Czelabińskiem prawdopodobnie dlatego, że wcześniej - w kosmosie - uległ kolizjom z innymi ciałami niebieskimi. Tak twierdzi rosyjski naukowiec z instytutu, gdzie badane są fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię. Twierdzi, że to właśnie wcześniejsze uszkodzenia spowodowały późniejszą eksplozję i falę uderzeniową.

- Meteoroid, zanim wszedł w atmosferę, zderzał się w kosmosie z innymi ciałami niebieskimi. Prawdopodobnie to spowodowało jego dezintegrację czy fragmentację, której skutkiem była ta potężna eksplozja - powiedział profesor Erik Galimow z Instytutu Geochemii i Chemii Analitycznej im. Władimira Wernadzkiego w Moskwie. To do tej placówki badawczej trafiły do analizy fragmenty meteorytu, które spadły na Ziemię w okolicach Czelabińska 15 lutego.

Ognista kula nad Czelabińskiem

Tego dnia internet zalały filmiki z meteorem nagrane kamerami samochodowymi przez Rosjan. . Kosmiczny bolid rozpadł się nad południowym Uralem, 2 tys. km od Moskwy . Telefony komórkowe przestały działać, w autach włączały się alarmy, pękały szyby w oknach. Rannych zostało ponad 1100 osób, ludzie wpadli w panikę. Eksplozja i fala uderzeniowa, która po niej nastąpiła, spowodowały obrażenia u 1147 osób, w tym 259 dzieci.

"Nie zawsze upadkowi meteorytów towarzyszą takie wybuchy"

Władze obwodu czelabińskiego, gdzie powstały największe szkody, podały, że w regionie fala uderzeniowa po wybuchach uszkodziła ok. 3 tys. domów mieszkalnych, 361 szkół i przedszkoli oraz 34 szpitale i przychodnie lekarskie. Powierzchnię rozbitych szyb oszacowano na 200 tys. m kw. Całość strat materialnych oceniono na ponad 1 mld rubli (ok. 33 mln dolarów).

Komentując falę uderzeniową i zniszczenia w rozmowie z agencją Ria Nowosti, prof. Galimow stwierdził, że "nie zawsze upadkowi meteorytów towarzyszą takie wybuchy".

Rosyjscy naukowcy podali, że przed wejściem w atmosferę ziemską meteoroid ważył ok. 10 ton, spadał w tempie 30 km na sekundę, a następnie rozpadł się na części na wysokości 30-50 km nad Ziemią. Jednak według NASA miał 17 m szerokości i ważył ok. 10 000 ton. Przy wejściu w atmosferę wyemitował ok. 500 kiloton energii. Dla porównania bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę, miała siłę 12-15 kiloton.

Meteor, meteoroid, meteoryt. Co oznacza każde z tych pojęć? Czym się różnią meteor, meteoryt i meteoroid?Czym się różnią meteor, meteoryt i meteoroid? rys. Z głową w gwiazdach

TOK FM PREMIUM