Turecki sąd nie chce plakatów z Luksemburg. "Kim jest ta Róża?"

Sąd tureckiej prowincji Diyarbakir nakazał zdjęcie plakatów zapowiadających panel organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Sędziom nie podoba się, że na ilustracji wykorzystano wizerunek Róży Luksemburg oraz podobizny zamordowanych członkiń Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), lewicowej organizacji niepodległościowej.

Plakat wpędził w zakłopotanie funkcjonariuszy lokalnej policji. Według serwisu Hurriyetdailynews.com ich przełożony zażądał od organizatorów panelu "Twoja droga jest naszą drogą, twoje słowa są naszymi słowami" odpowiedzi na pytanie: "kim jest ta Róża" oraz "co to znaczy: od Róży do Sakine". Chodzi o Sakine Cansiz, jedną z założycielek PKK, zamordowaną w Paryżu w styczniu tego roku.

Sprawą zajął się sąd. Uznano, że plakaty są nielegalne i muszą zostać usunięte. Sąd uzasadnił swoją decyzję faktem, że jego zdaniem plakat jest propagandowy. W ocenie sędziów jego treść nawołuje do wspierania Partii Pracujących Kurdystanu. Jest to organizacja, którą turecki rząd sukcesywnie usiłuje zwalczać.

Róża Luksemburg była działaczką polskiego oraz niemieckiego ruchu robotniczego. Należała do rewolucyjnego skrzydła II Międzynarodówki. Była także feministką i pacyfistką.

DOSTĘP PREMIUM