Chiny uśmiercą 4 gangsterów za zabicie 13 Chińczyków. I pokażą to na żywo w TV

Chińska telewizja CCTV ma pokazać egzekucję czterech gangsterów, którzy w 2011 r. uczestniczyli w egzekucji 13 chińskich marynarzy. Zapowiedzianą na popołudnie 1 marca transmisję mogą obejrzeć setki milionów widzów. TV już pokazała moment wyprowadzania całej czwórki z więzienia na egzekucję oraz oczekiwanie w celi śmierci. Samego momentu egzekucji na razie nie pokazano.

Szef narkotykowego gangu, Birmańczyk Naw Kham i jego trzech współpracownicy mają zostać uśmierceni przez wstrzyknięcie trucizny. Prezenterka chińskiej stacji CCTV powiedziała rano, że egzekucje będą pokazane na żywo - donosi korespondent Polskiego Radia z Pekinu . Jak podkreśla, do tej pory chińskie media nie pokazywały egzekucji.

Pokazowa egzekucja?

Ale najwyraźniej chińskie władze uznały, że egzekucja gangsterów ma służyć za przykład. Birmańczyka i jego trzech kompanów nikt w Chinach raczej nie będzie żałował - w październiku 2011 r. byli uczestnikami bandyckiej egzekucji 13 chińskich marynarzy z dwóch transportowców z rzeki Mekong.

Po wyjściu sprawy na jaw Chiny rozpoczęły polowanie na gangsterów. Pekinowi udało się doprowadzić do ekstradycji sprawców zabójstwa. Przez kilka miesięcy siedzieli w chińskim więzieniu. Podczas procesu cała czwórka przyznała się do popełnienia morderstw, przemytu narkotyków i porwań.

Chiny: W więzieniu byli dobrze traktowani

Chińskie władze zarzekają się, że w tym czasie respektowane były ich prawa , wolność wyznania i wymagania żywieniowe. Chińska telewizja już pokazała moment wyprowadzania gangsterów z więzienia na egzekucję.

Jak opisuje pakistański dziennik "Dawn" , Naw Kham, skuty i związany, "oblizywał nerwowo usta i krzywił się, gdy wyszedł z więzienia na światło słoneczne wprost pod obiektywy kamer". Tuż po nim wyprowadzono jego kompanów - Hsanga Khama z Tajlandii, bezpaństwowca Yi Lai i Laotańczyka Zha Xika. CCTV pokazała kolejny fragment reportażu - skazańców oczekujących wraz z policjantami w celi podczas ostatniego posiłku. Nie pokazano jednak do tej pory samego momentu egzekucji.

 

Chiny karzą śmiercią najwięcej ludzi na świecie

Obecnie w Chinach wykonuje się więcej wyroków śmierci niż we wszystkich pozostałych krajach razem wziętych. Szacuje się, że blisko 4000 osób rocznie zostaje uśmierconych poprzez rozstrzelanie lub zastrzyk z trucizną.

Obecnie w Państwie Środka kara śmierci grozi za aż 55 różnych przestępstw - od korupcji i przemytu, aż po przestępstwa polityczne i morderstwa. Kara śmierci cieszy się poparciem części społeczeństwa. Miliony widzów oglądają program telewizyjny "Wywiady przed egzekucją", w którym skazańcy, którym zostało najwyżej kilka dni życia, opowiadają pięknej reporterce Ding Yu o swoim życiu i zbrodniach , które popełnili.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM