W Niemczech wykryto tysiące ton skażonej paszy

W Dolnej Saksonii do obrotu trafiło co najmniej 10 tysięcy ton skażonej paszy z Serbii. Według resortu rolnictwa zawiera silnie trującą aflatoksynę. Na Bałkanach wykryto ją już przed paroma tygodniami.

W Niemczech na jaw wychodzi następna afera. Do ponad 3500 gospodarstw rolnych w Dolnej Saksonii dostarczono skażoną paszę z Serbii - podało w piątek (1.03) krajowe ministerstwo rolnictwa w Hanowerze.

Najpierw 45 tysięcy ton importowanej kukurydzy dotarło do dolnosaksońskiego portu Brake. 10 tysięcy ton zabezpieczono na miejscu, natomiast 25 tysięcy ton wykryto w magazynie w Bremie i wycofano z obrotu.

Skażona pasza w wielu landach Niemiec

Około 10 tysięcy ton dostarczono do 13 producentów pasz w Dolnej Saksonii, którzy kukurydzę przerabiają na mieszanki paszowe dla bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Według rządu krajowego pasze mieszane wysłano dalej do gospodarstw rolnych w Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii-Anhalt, Brandenburgii, Szlezwiku-Holszytyna, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Saksonii oraz do Holandii. Gros paszy trafiło jednak do 3560 gospodarstw w Dolnej Saksonii.

Aflatoksynę B1 najczęściej spotyka się na zbożach, choć również na orzeszkach ziemnych i migdałach. Aflatoksyny należą do najbardziej rakotwórczych substancji pochodzenia naturalnego. Są wytwarzane przez grzyby, głównie kropidlaki żółte. W sprzyjających warunkach (wysoka temperatura i wilgotność) porastają również chleb. Ze względu na ich silne działanie rakotwórcze ustalono dopuszczalną zawartość aflatoksyny B1 w żywności i produktach zbożowych.

Podobno nie ma zagrożenia dla zdrowia konsumentów

Ministerstwo rolnictwa Dolnej Saksonii zapewniło, że zagrożenie dla zdrowia konsumentów jest "raczej wykluczone". W mleku też nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnej granicy aflatoksyny. Po przeprowadzeniu wstępnych badań uspokojono opinię publiczną, twierdząc, że "również spożycie mięsa nie stanowi ryzyka dla konsumentów".

W Nadrenii Północnej-Westfalii skażoną paszę dostarczono do 14 gospodarstw rolnych. Rzecznik ministerstwa rolnictwa poinformował jednak, że przeprowadza się tam obecnie badania.

Hodowcy bydła w Niemczech zużywają ponad 80 mln ton paszy rocznie. Gros, bo 71,7 mln ton, pochodzi z rodzimej produkcji. Jak wynika z danych federalnego ministerstwa rolnictwa za lata 2010/11, Niemcy importowali rocznie 8,7 mln ton paszy, w tym przede wszystkim soję i zboża.

Na Bałkanach skażone mleko niegroźne?

W krajach bałkańskich na początku lutego br. wyszła na jaw afera z paszami skażonymi aflatoksyną. Najpierw stwierdzono obecność tej trucizny w mleku importowanym z Chorwacji. Potem również w mleku z Serbii, Słowenii i Bośni. W czasie przeprowadzonych w Serbii badań, w 29 spośród 35 opakowań z mlekiem stwierdzono obecność aflatoksyny powyżej dopuszczalnej granicy. Dla odowodnienia nieszkodliwości takiego mleka w ubiegłym tygodniu serbski minister zdrowia wypił demonstracyjnie szklankę mleka na konferencji prasowej.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
embed

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM