Czad: żołnierze twierdzą, że zabili groźnego terrorystę - "Jednookiego" Moktara Belmoktara

- Czadyjscy żołnierze zabili w północnym Mali Moktara Belmoktara, groźnego terrorystę Al-Kaidy odpowiedzialnego za atak na pole gazowe w Algierii - ogłosił główny dowódca czadyjskiej armii.

- W sobotę nasi żołnierze zniszczyli bazę dżihadystów w górach Ardar i Ifoghas w północnym Mali i zabili kilkunastu terrorystów, w tym Belmoktara - powiedział gen. Zakaria Ngobongue. To Belmoktar, zwany "Jednookim", zorganizował styczniowy atak na pole gazowe w Algierii, w rezultacie którego zginęło 36 cudzoziemców.

Informacja o śmierci terrorysty nie została potwierdzona przez żadne inne źródło. Podobnie zresztą jak wczorajsze doniesienia prezydenta Czadu, który ogłosił, że jego armia zabiła Abu Zeida - drugiego z głównych dowódców Al-Kaidy w regionie. Przedstawiciele władz miasta Kidal - bazy wojsk uczestniczących w operacji w Mali - do sensacyjnych doniesień odnoszą się sceptycznie. Ich zdaniem informacje o śmierci kolejnych groźnych terrorystów to wizerunkowa zagrywka władz Czadu - odpowiedź na rzeczywiste porażki, które żołnierze tego kraju ponieśli w ostatnich dniach.

TOK FM PREMIUM