Korea Północna wprowadza zakaz lotów i żeglugi wokół wybrzeży

Północnokoreański reżim zakazał lotów i żeglugi wokół wybrzeży - informuje południowokoreańska agencja Yonhap. Najprawdopodobniej zarządzenie ma związek z trwającymi od kilku dni ćwiczeniami wojskowymi Północy.

Informację o wprowadzonym przez komunistyczny reżim w Pjongjangu zakazie lotów i żeglugi wokół północnokoreańskich wybrzeży południowokoreańskie agencje informacyjne podają, powołując się na "źródła w rządzie w Seulu". Według doniesień agencji Reuters zarządzenie Pjongjangu oznacza, że reżim przygotowuje się do ćwiczeń wojskowych z użyciem artylerii i samolotów.

"Nie można wykluczyć odpalania rakiet"

"Nie można też wykluczyć odpalania rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Północ mogła zablokować swoje wody i strefę powietrzną ze względu na możliwe ćwiczenia strzelnicze marynarki wojennej lub lotnictwa" - cytuje seulskie źródło rządowe agencja Yonhap.

W nietypowym dla reżimu ruchu jeden z najwyższych rangą północnokoreańskich generałów oświadczył w telewizji, że Pjongjang zerwał zawieszenie broni z Waszyngtonem. Zagroził akcją wojskową przeciw USA i Korei Południowej, jeśli napięcie między Północą a Południem będzie trwać.

Propagandowa konfrontacja Pjongjangu z Zachodem

W ostatnich tygodniach mnożą się przykłady antyamerykańskiej retoryki ze strony reżimu Kim Dzong Una. Kilka tygodni temu w filmie przygotowanym przez północnokoreańskich propagandzistów, który został zamieszczony w serwisie YouTube, widać było płonący po ataku myśliwców Nowy Jork . Nagraniu towarzyszył komentarz o "kwaterze zła" stojącej w ogniu, który sama wznieciła. Kolejny film przedstawiał Baracka Obamę w płomieniach .

Jak ocenia Reuters, Północ zaczęła używać najostrzejszego języka od chwili, gdy pod koniec 2011 r. władzę po zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu przejął Kim Dzong Un. Reżim odrzuca jakiekolwiek rozmowy na temat zakończenia swojego programu nuklearnego - przeprowadził niedawno kolejną próbę . Północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej zapowiedziała dalsze próby nuklearne i podkreśliła, że będą one wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym.

TOK FM PREMIUM