Biblioteka Watykańska udostępni swoje zbiory. "Chcemy uwiecznić wiedzę i piękno w nich zawarte"

Biblioteka Watykańska przez wielu uważana była za miejsce przechowywania największych sekretów Kościoła katolickiego. Tymczasem Stolica Apostolska ogłosiła właśnie, że jej archiwa zostaną w ciągu najbliższej dekady zdigitalizowane i w całości udostępnione na stronie Watykanu. Wśród słynnych zbiorów znajdują się m.in. jedne z najstarszych na świecie historycznych manuskryptów i rzadkie inkunabuły.

Dokumenty papieskie, 80 tysięcy manuskryptów historycznych, 8,9 tysiąca rzadkich inkunabułów (czyli tekstów sprzed 1500 roku), w tym hebrajska Sifra napisana między IX i X wiekiem, greckie świadectwa prac Homera, Sofoklesa, Platona i Hipokratesa, słynny inkunabuł Piusa II "De Europa" wydrukowany przez Albrechta Kunne'a w Memmingen ok. 1491 roku czy datowany na IV wiek Kodeks Watykański, jeden z czterech wielkich kodeksów biblijnych - te wszystkie dokumenty będą już niedługo dostępne w formie cyfrowej na stronie internetowej Watykanu.

Jak zauważa serwis news.com.au , to wielki krok dla Stolicy Apostolskiej. Watykański pisarz Timothy Janz opowiadał w zeszłorocznym filmie dokumentalnym, że wiele osób mylnie uważa, że biblioteka watykańska jest "miejscem przechowywania wielu sekretów". - Cel biblioteki jest zupełnie odwrotny. Celem zawsze było udostępnienie informacji - przekonywał.

Uwiecznienie dziedzictwa historii w ponadczasowej formie

Prefekt Biblioteki Watykańskiej Cesare Pasini zaznaczył, że w jej zbiorach znajdują się jedne z najstarszych manuskryptów na świecie, będących dziedzictwem światowej historii. - To niezwykle ważne, by te dokumenty były nie tylko chronione, ale i dostępne dla uczonych na całym świecie - podkreślił.

Digitalizacja watykańskiego archiwum ma na celu uwiecznienie tego dziedzictwa w ponadczasowej formie. - Biblioteka Watykańska to jedna z najstarszych bibliotek na świecie i mamy obowiązek upewnić się, że wiedza i piękno zawarte w jej zbiorach będą w przyszłości dostępne dla każdego - powiedział Michele Liberato, prezes EMC Italy, firmy, której powierzono digitalizację wszystkich tekstów przechowywanych w Watykanie.

Realizacja projektu zajmie ok. 9 lat.

TOK FM PREMIUM