Biblioteka Watykańska udostępni swoje zbiory. "Chcemy uwiecznić wiedzę i piękno w nich zawarte"
Dokumenty papieskie, 80 tysięcy manuskryptów historycznych, 8,9 tysiąca rzadkich inkunabułów (czyli tekstów sprzed 1500 roku), w tym hebrajska Sifra napisana między IX i X wiekiem, greckie świadectwa prac Homera, Sofoklesa, Platona i Hipokratesa, słynny inkunabuł Piusa II "De Europa" wydrukowany przez Albrechta Kunne'a w Memmingen ok. 1491 roku czy datowany na IV wiek Kodeks Watykański, jeden z czterech wielkich kodeksów biblijnych - te wszystkie dokumenty będą już niedługo dostępne w formie cyfrowej na stronie internetowej Watykanu.
Jak zauważa serwis news.com.au , to wielki krok dla Stolicy Apostolskiej. Watykański pisarz Timothy Janz opowiadał w zeszłorocznym filmie dokumentalnym, że wiele osób mylnie uważa, że biblioteka watykańska jest "miejscem przechowywania wielu sekretów". - Cel biblioteki jest zupełnie odwrotny. Celem zawsze było udostępnienie informacji - przekonywał.
Uwiecznienie dziedzictwa historii w ponadczasowej formie
Prefekt Biblioteki Watykańskiej Cesare Pasini zaznaczył, że w jej zbiorach znajdują się jedne z najstarszych manuskryptów na świecie, będących dziedzictwem światowej historii. - To niezwykle ważne, by te dokumenty były nie tylko chronione, ale i dostępne dla uczonych na całym świecie - podkreślił.
Digitalizacja watykańskiego archiwum ma na celu uwiecznienie tego dziedzictwa w ponadczasowej formie. - Biblioteka Watykańska to jedna z najstarszych bibliotek na świecie i mamy obowiązek upewnić się, że wiedza i piękno zawarte w jej zbiorach będą w przyszłości dostępne dla każdego - powiedział Michele Liberato, prezes EMC Italy, firmy, której powierzono digitalizację wszystkich tekstów przechowywanych w Watykanie.
Realizacja projektu zajmie ok. 9 lat.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
- Papież Franciszek nadal w szpitalu. Watykan podał, kto odprawi mszę w Niedzielę Palmową
- Konfederacja, elektromobilność i "Krok niewystarczający, żeby wygrać wybory", czyli Trzaskowski zamiast Tuska
- Daniel Obajtek wybrany na nową kadencję. Szefem Orlenu ma być przez kolejne 3 lata
- "Wielki dzień hańby dla MKOI". Czy Polska powinna zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu?
- Niekompletne granice związku. Kirgistan i Tadżykistan