Wojska Korei Południowej przygotowują się na prowokację Północy

Wojsko Korei Południowej przygotowuje się do niespodziewanej prowokacji ze strony Korei Północnej - informuje południowokoreańska agencja Yonhap. - Korea Północna może zaatakować w miejscu i czasie, którego nigdy byśmy się nie spodziewaliśmy - przyznaje jeden z urzędników państwowych Południa

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała trzy dni temu, że Korea Północna postanowiła zerwać wszelkie układy o nieagresji z Koreą Południową. Wcześniej Phenian zapowiedział, że skorzysta z prawa dokonania ataku uprzedzającego na "agresorów".

Rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej Kim Min-seok w reakcji na działania Korei Północnej przestrzegł, że jeśli zdecyduje się ona na atak bronią jądrową, "reżim Kim Dzong Una zniknie z powierzchni Ziemi z woli ludzkości".

Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała dzisiaj, że wojska Korei Południowej wspólnie z żołnierzami z USA przygotowują się na niespodziewaną prowokację ze strony sąsiada. - Korea Północna może zaatakować w miejscu i czasie, którego nigdy byśmy się nie spodziewaliśmy - powiedział agencji jeden z urzędników państwowych Korei Południowej.

Propagandowa konfrontacja Pjongjangu z Zachodem

W ostatnich tygodniach mnożą się przykłady antyamerykańskiej retoryki ze strony reżimu Kim Dzong Una. Kilka tygodni temu w filmie przygotowanym przez północnokoreańskich propagandzistów, który został zamieszczony w serwisie YouTube, widać było płonący po ataku myśliwców Nowy Jork. Nagraniu towarzyszył komentarz o "kwaterze zła" stojącej w ogniu, który sama wznieciła. Kolejny film przedstawiał Baracka Obamę w płomieniach.

Jak ocenia Reuters, Północ zaczęła używać najostrzejszego języka od chwili, gdy pod koniec 2011 r. władzę po zmarłym ojcu Kim Dzong Ilu przejął Kim Dzong Un. Reżim odrzuca jakiekolwiek rozmowy na temat zakończenia swojego programu nuklearnego - przeprowadził niedawno kolejną próbę. Północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej zapowiedziała dalsze próby nuklearne i podkreśliła, że będą one wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Zobacz też: Korea Północna przeprowadziła próbę nuklearną (CNN/x-news)

DOSTĘP PREMIUM