51 ofiar metanolu w Libii. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Co najmniej 51 osób zmarło, a prawie 400 trafiło do szpitali po wypiciu skażonego alkoholu domowej produkcji w libijskim Trypolisie - informuje BBC. Pracownik szpitala poinformował, że wiele osób jest dializowanych, a liczba chorych może rosnąć.

W Libii konsumpcja i sprzedaż alkoholu jest nielegalna, ale można go zdobyć na czarnym rynku. W stołecznych szpitalach ogłoszono stan wyjątkowy. Władze poinformowały, że w wyniku zatrucia metanolem zmarło 38 osób w Trypolisie i 13 osób podczas transportu do szpitali w Tunezji.

Alkohol, którym zatruło się tyle osób, to boukha - tani, lokalny napitek destylowany z różnych owoców takich jak figi, daktyle i winogrona. - Niestety, spirytus przemysłowy, na przykład metanol, jest czasem stosowany, by zwiększyć moc boukhy - mówi Rana Jawad z BBC. Wypicie metanolu może prowadzić do niewydolności nerek, ślepoty i śmierci.

MSW: Otoczyliśmy miejsca, gdzie produkowano alkohol

Rzecznik MSW Hussein al-Amry powiedział BBC, że służby otoczyły miejsca, gdzie domowej roboty alkohol miał być produkowany. Dodał, że ministerstwo jest gotowe do użycia siły, jeżeli właściciele nie zastosują się do nakazu opuszczenia lokali.

DOSTĘP PREMIUM