Ks. Oko: Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII. Bartoś: BXVI sobie nie poradził

- Benedykt XVI był jednym z największych papieży, świętym człowiekiem. Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII - powiedział w ?Kropce nad i? ks. Dariusz Oko. Z jego zdaniem na temat minionego pontyfikatu nie zgadzał się prof. Tadeusz Bartoś. - Benedykt XVI nie poradził sobie z reformami - przekonywał.

- Kościół zawsze potrzebuje reform, ale zaraz musi zachować to, co w nim ważne, musi być wierny sobie, a przez to konserwatywny - powiedział u Moniki Olejnik ks. Dariusz Oko. Jego zdaniem Benedykt XVI był jednym z największych papieży, świętym człowiekiem. - Chciałbym, by nowy papież przyjął imię Benedykt XVII - dodał.

Prof. Bartoś: JPII i BXVI sobie nie poradzili

- Pontyfikaty Jana Pawła II i Benedykta XVI to czasy, w których nie udało się zreformować Kościoła. Nadal nie ma nadzoru nad przepływami pieniędzy w Watykanie. Ludzie nie rozumieją, dlaczego bank watykański nie ma odpowiednich systemów. Księgowość powinna być prowadzona tak, by można było przeprowadzić audyt i stwierdzić, że wszystko jest w porządku - mówił z kolei prof. Tadeusz Bartoś.

- Trzeba zreformować również zarządzanie kurią, zlikwidować walki frakcyjne. Kiedyś w grę wchodziły również powiązania z grupami mafijnymi. Czy nowemu papieżowi to się uda? Moim zdaniem nie. Nie ma takiej siły. W Watykanie istnieje wielka grupa interesów. Kuria jest silna, osoba z zewnątrz nie zna tych mechanizmów. Osoby, które rządzą np. nominacjami, będą nowego papieża zwyczajnie kiwać - dodał Bartoś.

Oskarżenie Matki Teresy? "Pomieszanie z poplątaniem" vs "To gorszy ludzi"

Monika Olejnik zapytała swoich gości również o oskarżenia wysuwane wobec Matki Teresy . Prof. Bartoś był zdania, że jeżeli oskarżenia by się potwierdziły, mógłby to być dla Kościoła duży problem. - To nie jest nowa sprawa, już w 1995 roku pisano o tym. Jeżeli to się potwierdzi, trzeba się zastanowić, jak to było możliwe. To bardzo kłopotliwe dla Kościoła, bo pochopnie Matkę Teresę beatyfikowano, nie odczekano 5 lat - mówił Bartoś.

Dodał też, że ludzi gorszy, że była ona leczona w luksusowej klinice, a na kontach miała miliony, których nie wydała na leczenie podopiecznych.

- Stanowczo protestuję, to skandaliczne! Jak można oskarżać tak świętą osobę, jak można mówić, że kradła pieniądze? - włączył się ks. Oko. - To jest pomieszanie z poplątaniem. Sam Jezus miał wrogów, którzy mu zarzucali straszne rzeczy i go w końcu zabili. Matka Teresa też niektórych drażni, bo była wielką świętą - mówił.

Dodał też, że Matka Teresa zajmowała się najbiedniejszymi z biednych. - Przyjmowała do swoich domów wszystkich potrzebujących. Niezależnie od wyznania. Zapewniała im również pogrzeby zgodne z ich religią - dodał ks. Oko.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM