Przełomowe odkrycie na Marsie? "Wierzymy, że mogło być tu życie"

Łazik Curiosity znalazł na Marsie próbkę skały, której skład chemiczny wskazuje, że na tej planecie mogło istnieć życie. - Wierzymy, że przed nami wiele ekscytujących odkryć - mówią naukowcy.

Analiza próbki skały zebranej przez łazik Curiosity na Marsie pokazała, że kiedyś na tej planecie mogły istnieć mikroorganizmy, a więc było tam środowisko wspierające życie - poinformowała dziś NASA.

Naukowcy zidentyfikowali w próbce siarkę, azot, wodór, tlen, fosfor i węgiel - niektóre z głównych składników chemicznych potrzebnych do życia. Znajdowały się one w proszku wywierconym ze skały osadowej w pobliżu pradawnego strumienia krateru na Czerwonej Planecie.

- Podstawowe pytanie to, czy Mars może wspierać środowisko przyjazne życiu - powiedział Michael Meyer, główny naukowiec w programie NASA Mars Exploration. - Z tego co wiemy teraz, wynika, że tak - dodał.

"Przed nami wiele ekscytujących odkryć"

Naukowcy byli zaskoczeni, odkrywając mieszaninę utlenionych, mniej utlenionych, a nawet nieutlenionych chemikaliów. - Zakres składników chemicznych zidentyfikowanych w próbce jest imponujący - powiedział Paul Mahaffy, główny badacz w NASA.

- Curiosity to misja odkrywania i eksploracji. Jako zespół tu, w NASA, czujemy, że przed nami jeszcze wiele ciekawych odkryć w najbliższych miesiącach i latach - dodał John Grotzinger, naukowiec z Mars Science Laboratory.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM