Jorge Bergoglio nowym papieżem. "Kardynałowie pokazali, że chcą świeżej krwi", "Może uporządkuje to kłębowisko żmij"

- To zaskoczenie. I wyraźny sygnał, że kardynałowie oczekują zmian, pomysłu, osoby spoza układu - tak wybór na papieża Jorge Bergoglio komentował w TOK FM Artur Sporniak, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego". - Bergoglio to człowiek spoza Watykanu, spoza koterii rzymskich i to też jest dobre, że będzie poza konfliktami wewnątrz Watykanu - dodaje Stanisław Obirek.
Zobacz wideo

- Nie przewidywaliśmy takiego obrotu sprawy. Potwierdziła się tradycja, że najczęściej typowani przez media kardynałowie nie zostają papieżami - przyznał w TOK FM Artur Sporniak. Nowym papieżem został Jorge Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Jest pierwszym papieżem, który będzie nosił to imię.

"Chcą pomysłu, świeżej krwi"

- Spodziewałem się Jana XXIV, Jana Pawła III. Bałem się, żeby to nie był Pius XIII, bo byłby to sygnał nawrotu do czasów przedsoborowych - przyznał Sporniak. - Franciszek to jest zapowiedź być może nowej epoki w Kościele - dodał.

Papież Franciszek jest jezuitą narodowości argentyńskiej. Nie był typowany przez komentatorów na papieża. - To dość wyraźny sygnał, że kardynałowie elektorzy oczekują zmian, oczekują świeżej krwi i pomysłu - podkreślił dziennikarz "Tygodnika Powszechnego". - Dali wyraźnie do zrozumienia, że chcą przełamać złą passę medialną, jaka jest wokół Watykanu, a która rozwija się od kilku lat. Chcą, żeby osoba spoza układu objęła rządy w Kościele - podsumował.

"To dobrze wróży - może uporządkuje to 'kłębowisko żmij' w Watykanie"

- Wygrał kandydat kompromisu - tak o wyborze Jorge Bergoglio na papieża mówił w TOK FM Stanisław Obirek. - Sam wybór imienia "Franciszek" niesie z sobą jakiś program. Dodatkowo jest to człowiek spoza Watykanu, spoza koterii rzymskich... - dodał.

- Bergoglio to jezuita i to mnie bardzo cieszy: Argentyńczyk, jezuita, doskonale wykształcony teolog - podkreślił teolog, b. jezuita. - Na pewno jest to kandydat, który wyszedł prawdopodobnie dlatego, że silne frakcje się ścierały. To kardynał, który został mianowany kardynałem przez JP2, jest to więc na pewno kontynuacja poprzednika Benedykta XVI.

- Franciszek z Asyżu kojarzy się zawsze jako ideał, wzór bycia blisko ubogich, więc jest to prawdopodobnie tego typu deklaracja - że Franciszek chce być przede wszystkim blisko ubogich, co jest zgodne z tym, co kościół latynoamerykański głosi od dawna. Jest to człowiek spoza Watykanu, spoza koterii rzymskich i to też jest dobre, że będzie poza konfliktami wewnątrz Watykanu. To dobrze wróży - że Bergoglio uporządkuje tamte, jak to określił jeden z dziennikarzy włoskich, "kłębowisko żmij".

Pierwszy papież z Ameryki Południowej

"Bracia i siostry, dobry wieczór" - takie były pierwsze słowa nowego papieża. Franciszek ma 76 lat, był do tej pory arcybiskupem Buenos Aires. Wezwał wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Papież Franciszek jest pierwszym w historii papieżem z Ameryki Południowej.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM