Nowy papież otworzy Kościół na prawa gejów? Raczej nie. Jakie są poglądy papieża Franciszka?

- Mamy nadzieję, że papież Franciszek okaże więcej chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia 420 milionom gejów, lesbijek i biseksualistów niż jego poprzednik - mówi Ben Summerskill, szef Stonewall, największej organizacji LGBT w Europie. Wygląda jednak na to, że nadzieje są płonne.

Jorge Mario Bergoglio jest pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej, pierwszym jezuitą na tym stanowisku. - Kardynałowie pokazali, że chcą świeżej krwi - komentował w TOK FM Artur Sporniak, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego"

Franciszek jest też pierwszym papieżem pochodzącym z kraju, w którym legalne są małżeństwa homoseksualne. Mimo tych precedensów wiele wskazuje na to, że geje i lesbijki nie mają co liczyć na zmianę oficjalnego stanowiska Kościoła katolickiego.

Małżeństwa homoseksualne? "Machinacje Ojca Kłamstw"

W 2010 Argentyna jako pierwsza w Ameryce Południowej zalegalizowała małżeństwa homoseksualne. Za małżeństwami osób tej samej płci było około 70 proc. obywateli. Protestował przede wszystkim Kościół, głównie w osobie obecnego papieża, wtedy arcybiskupa Buenos Aires, a zarazem prymasa Argentyny.

W liście do wiernych pisał, że "Argentyńczycy muszą przeciwstawić się sytuacji, która może poważnie zaszkodzić rodzinie". Pomysł legalizacji małżeństw homoseksualnych ocenił jako "atak na Boży plan" i "machinacje Ojca Kłamstw, który chce dzieciom Bożym mieszać w głowach" (w Ewangelii wg św. Jana tak nazywany jest Szatan).

O adopcji dzieci przez pary homoseksualne powiedział, że byłoby to "dyskryminowanie dzieci". Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner odpowiadała wtedy: to jakby powrót do czasów wypraw krzyżowych. W końcu rząd dopiął swego i Argentyna zalegalizowała małżeństwa homoseksualne.

LGBT: "Jezus w czasie całego swojego życia nigdy nie potępił gejów"

- Jezus w czasie całego swojego życia nigdy nie potępił gejów. Benedykt XVI w ciągu krótkiego pontyfikatu zrobił z tego swój priorytet - komentuje Herndon Graddick, szef GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation, amerykańska organizacja LGBT), cytowany przez portal HuffingtonPost.com. - Mamy nadzieję, że ten papież zamieni swoje czerwone buty na parę sandałów i mniej czasu poświęci potępianiu, a więcej umywaniu stóp - dodaje (chodzi o gest pokory nawiązujący do umycia przez Jezusa nóg własnych uczniów).

Ben Summerskill, szef Stonewall (brytyjska organizacja LGBT), komentuje dla HuffPost w podobnym tonie: - Mamy nadzieję, że papież Franciszek okaże więcej chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia 420 milionom gejów, lesbijek i biseksualistów niż jego poprzednik.

Antykoncepcja "dopuszczalna"

Sprawa małżeństw homoseksualnych nie była jedyną linią frontu między Bergoglio a władzami. Prymas Argentyny zdecydowanie przeciwstawiał się polityce argentyńskiego rządu, który rozpoczął kampanię rozdawania darmowych środków antykoncepcyjnych; rząd wspierał też sztuczne zapłodnienie. Bergoglio walczył także z ruchem proaborcyjnym. Mówił o nim: cywilizacja śmierci.

Z drugiej strony krytykował jednak księży, którzy nie chcieli dopuścić do chrztu dzieci samotnych matek. Przyznał też, że stosowanie prezerwatyw jest "dopuszczalne", jeśli służy zapobieganiu infekcji czy zakażeniu.

Biograf broni - "to szlachetny człowiek"

Mimo krytyki ze strony liberalnych środowisk Bergoglia broni jego biograf - Sergio Rubin. Jego zdaniem to człowiek szlachetny. - Czy jest postępowym, liberalnym teologiem? Nie. Czy krytykował Międzynarodowy Fundusz Walutowy i neoliberalizm? Tak. Czy spędził wiele czasu w slumsach? Tak - powiedział AP.

Istotnie w 2001 r. o Bergoglio zrobiło się głośno, gdy podczas wizyty w hospicjum umył i ucałował stopy 12 chorych na AIDS.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM