Franciszek czy Franciszek I? "Franciszek i basta"

O poprawne nazywanie nowego papieża Franciszkiem, a nie Franciszkiem I zaapelował podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami rzecznik prasowy Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ. Dodał, że jest to odniesienie się do św. Franciszka z Asyżu. A co na ten temat sądzą językoznawcy?

Wybrany w środę papież przyjął imię Franciszek. Niektóre media - także Radio Watykańskie - dodają do imienia liczebnik. - Niesłusznie - ogłosił w czwartek rzecznik Watykanu. A co na to językoznawcy?

- Apetyczniej, ciekawiej byłoby mówić Franciszek, póki nie ma jego następcy. O pierwszej wojnie światowej też do czasu mówiono "wojna światowa" - zauważył językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. - Chyba powoli przyjmuje się używanie imienia Franciszek, bez "pierwszy", i tę formę bym rekomendował - dodał profesor.

- Nie będzie nadużyciem, jeśli się użyje imienia Franciszek I, właściwie powinno się go używać, bo jest pierwszy. Ale o ile nie będzie następcy, można używać imienia Franciszek - powiedział z kolei przewodniczący zespołu języka religijnego Rady Języka Polskiego ks. prof. Wiesław Przyczyna. Dodał, że wskazówką może być Jan Paweł I, który od początku pontyfikatu używał swego imienia z liczebnikiem. Ksiądz profesor zaznaczył, że nie ma tu sztywnej reguły, a o formule decyduje Watykan.

"Franciszek i basta"

- Papież nazywa się Franciszek, a nie Franciszek I. Franciszek i basta - uciął spór rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. - Imię to ma ewidentnie wymiar ewangeliczny - dodał rzecznik Watykanu.

Historyczni biskupi Rzymu, jeśli byli jedynymi noszącymi dane imię, występują np. jako Agaton, Anaklet, Ewaryst, Telesfor, Ursyn czy Zefiryn.

Rozmowa z Benedyktem XVI

Ks. Lombardi na konferencji prasowej podkreślił, że wracając z bazyliki watykańskiej do Domu Świętej Marty, nowy papież zrezygnował z podstawionego specjalnego samochodu papieskiego i wsiadł do busa razem z innymi kardynałami. Na zakończenie wieczerzy papież zwrócił się do kardynałów elektorów: Niech Bóg wam wybaczy to, co mi uczyniliście. Poinformował ponadto, że wieczorem papież odbył rozmowę telefoniczną z Benedyktem XVI. Zapowiedział, że Franciszek uda się do Castel Gandolfo, ale nie ustalono jeszcze daty, kiedy to nastąpi.

Franciszek zapłacił rachunek za pobyt w Domu Kapłańskim

Następnie rzecznik Watykanu mówił o porannej wizycie papieża w bazylice Santa Maria Maggiore, gdzie złożył on kwiaty. Następnie udał się do Domu Kapłańskiego na Via della Scorfa. Nie tylko zabrał swoje rzeczy, ale także zapłacił rachunek za pobyt. Rano spotkał się z najbliższymi współpracownikami. Z kolei ks. Lombardi wyjaśnił przebieg popołudniowej Eucharystii w Kaplicy Sykstyńskiej. Zaznaczył, że po niej uda się do apartamentów papieskich i zdejmie z nich pieczęcie. Umożliwi to podjęcie niezbędnych prac remontowych, które nie będą jednak trwały zbyt długo. Przez ten czas nowy papież będzie mieszkał w Domu Świętej Marty.

Mówiąc o programie najbliższych dni, ks. Lombardi zaznaczył, że w piątek 265. następca Piotra spotka się w Sali Klementyńskiej z kardynałami, zarówno elektorami, jak i tymi, którzy przekroczyli 80. rok życia i nie uczestniczyli w konklawe. Natomiast odnosząc się do sobotniej audiencji dla dziennikarzy, podkreślił, że również poprzedni papieże odbywali takie spotkania.

Papież włada sześcioma językami

Jedno z pytań dotyczyło języków, jakimi włada Ojciec Święty. Według rzecznika Watykanu są to obok hiszpańskiego włoski, angielski, niemiecki i francuski. - Zna też zapewne portugalski - dodał ks. Lombardi.

Pytano go również o nominacje współpracowników. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że każdy papież ma prawo dobierać sobie, z kim pragnie pracować. Zazwyczaj jednak w pierwszych dniach pontyfikatu ponawia nominacje, do czasu gdy nie będzie innej decyzji. Później z biegiem czasu może dokonać niezbędnych zmian.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM